Novinky

 Zdravím všechny

NEWS tedy Novinky jsou zde. Tedy stručné, výstižné a pohodové. Můžete i vy sem přispět zajímavým nápadem, dotazem či odkazem. V tom případě pište na známý e-mail: duffy_cavalry(slaneček)seznam.cz

Good luck from mjr. Duffy

Vodňany Městská galerie - 18. února 2024

Přináším fotky z veřejné přednášky ve Vodňanech. Zájem byl velký a přednáška se z původních dvou hodin prodloužila na více jak 3,5 hodiny.
Děkuji tímto paní ředitelce Velkové z Městské galerie za úžasnou podporu a pomoc.
Dále také panu generálovi Colonelovi a sergeantovi Sashovi.
Doufám, že jsme u zrodu krásné tradice, místním přinášet historii, o kterou přišli a byla zapomenuta.
 

Kamarád Dandy odešel - 28. ledna 2024

Dnes ve 13 hodin zemřel úžasný a obětavý kamarád Dandy. Všechny se nás tato ztráta dotkla.

Kamarádi. Vzpomeňte prosím na něj v dobrém. Dandy! Děkuju Ti tam nahoru za všechno. Nikdy nezapomenu. Ahoj Duffy

 

Vánoční  v Plzni - 23. listopadu 2023

V příjemné sestavě tradičně na Floře v Plzni jsme se setkali tento rok naposledy. Po velmi hektické sezoně bylo setkání klidné až relaxační. Fotky ukážou jenom část, jak nám bylo fajn.

Všem Vám přeji hezké Vánoce a šťastný nový rok 2024

major Duffy

 

Křest CD 9th Illnois String Band - Marching Through Georgia - Plzeň ACW Saloon - 14. října 2023

Nádherný koncert při příležitosti křtu CD plný překvapení a pohodového setkání s fajn kamarády. Moc krásně zvolené prostředí pro křest v ACW Saloonu se velmi patřičně k tomu hodilo.

Jako host a křtící patron zde byl Petr Vrobel - spolugrafik CD. Úplně první oficielní s dobovou muzikou. První CD bylo vydraženo kamarádem Chlupem za 400,- Kč.

Nechyběly tance a celková příjemná nálada.

A při této příležitosti byl povýšen do hodnosti kaprála pvt. Fanny. Přejeme mu mnoho bojových úspěchů a nechť se daří jemu a Aničce.

A to nejhezčí nakonec.
Zveřejnili jsme nově nalezeného dalšího Jihočecha v 9th Illinois Cavalry Regiment Josefa Dobeše - Vodu z Neplachova. Ozvala se nám paní Karen, jejíž manžel je přímým potomkem tohoto vojáka, a také pan Chris, který je přímým potomkem Jakuba Kakušky (je jeho prapravnukem) a ve své DNA linii má zjištěného také Josefa Dobeše - Vodu.

O čtvrtém českém vojákovi máme tolik informací, že to zabere ještě mnoho času vše přeložit, sestylizovat, a pak dvojjazyčně zveřejnit. Vydá to za velkou povídku, a také pojedu se podívat do jeho rodiště.

Tak mějte trpělivost. Stojí to opravdu za to.

Major Duffy

 

Uherský Brod - bitva z roku 1864 - 1. - 3. září

Nejhezčí bitva a vůbec akce letošního roku. Proběhl zde v pátek po referátu o Češích ve Spoejných Státech od historika Marka Vlhy křest CD 9th Illinois String Band - Marching Through Georgia a to při koncertu. Ten je zaznamenaný a bude v budoucnu zveřejněný. Dané CD je vůbec prvním oficielním v České republice, jež se věnuje písním z Americké občanské války.

Večer již proběhl u "stolu číslo pět" a několik panáků proběhlo v pohodové náladě.

Sobota byla nádherná a počátek dne ve znamení výcviků, prezentace médiím a příprav na bitvu.

I přes určitý scenario se poněkud ostrostřelec rebelů včas nedostavil. A tak došlo k drobné improvizaci. Přesto přepadení našeho nákladu bylo velmi drtivé a byli jsme nuceni ustoupit.

Poté se již konflikt přeléval a to i s přispěním nově koupeného kulometu firmy Gatling. A tak byl jeden z prvních útoků rebelů úspěšně odražen.

Poté veitel Konfederace Colonel rozdělil síly na dvě fronty. Unie již neměla možnost odolávat útokům a byla nucena ustoupit.

Tímto ukázka pro diváky byla ukončena a došlo ke slavonstnímu vyfocení, čestné salvě a poté k přesunu všech k závěrečnému nástupu. Při tom byl povýšen do hodnosti brgádního generála kamarád Colonel von Katz. Poté k překvapení mému právě nový generál vyhlásil rozhodnutí o mém povýšení. A to přímo od generála a prezdenta Bena McCoye z Kontinentálního velení IOCUM Europe. Upřímně jsem byl ve velkém šoku. Generál Ben McCoy k tomu přidal své vysvětlení, které zde přikládám:

,,Ahoj, milý Duffy,

budeš nyní překvapen tímto „povýšením“. Od Augsburgu jsem o Tobě hodně přemýšlel, majíce fotky, obrázky a zprávy, které jsem viděl a četl. Udělal jsi toho mnoho pro naše hobby (Americkou občanskou válku 1861 - 65). Stále jsi byl vzorem pro své vojáky „9tého illinoiského pluku kavalerie.“ Jako dobrého organizátora Tě Tvoji vojáci uznávají a podpořili toto povýšení. Při rozhovoru zde u mne s některými důstojníky bylo mým rozhodnutím, že nejde, aby poručík byl velitelem pluku kavalerie. Protože major je ta správná hodnost a Ty se nyní můžeš vyjádřit jen k povýšení na kapitána. Žádný voják Ti nebude odporovat.

„Pane majore Duffy Cavalry – velící důstojníku“

 

Gratulace můj příteli, tak to je.

Gen. Ben McCoy

President IOCUM Europe"

Jsem tímto velmi šokován a zároveň je to pro mě velká čest. Považuji to uznání práce nás všech. Protože bez Vás kamarádi a kamarádky by to nešlo.

Je to pro mě další motivace a další úsilí do další doby.

 

 

Gižyn (PL) - bitva u Gettysburgu - 28. - 30. července

Nádherné bitvy se odehrály jak v lese s všelikými zápletkami. Moc krásně proběhl výcvik a předání praporu kamarádům z 58th New York State Volunteer Regiment. Jejich poděkování bylo nádherné.

 

 

Ať prapor slouží v bitvách a je ke cti regimentu.

A koncert 9th Illinois String Band v sobotu večer měl předzvěst křtu nového CD, které ovšem proběhne v září na bitvě v Uherském Brodě.

 

20. výročí bitvy v Železném - 2. - 4. června

Moc krásné setkání zorganizoval již po dvacáté kamarád Hliník. Bitvy sice ve vedru skorem jako vždycky se zdařily a kulaté výročí bylo patřičně oslaveno. A Louovův stůl číslo pět se zvláště v pátek velmi činil. Panáků proběhlo zdostatek.

Bitva ve vesnici byla se značnou přesilou Konfederace, a tak i přes důrazný útok kavalerie došlo k odražení a porážce.

Tím bylo učiněno za dost s pozváním občanů k bitvě v lese.

Velká bitva započala krádeží konfederační vlajky a útoku rebelů v zásadní přesile, která ovšem byla odražena a nepřítel poražený.

Při závěrečném nástupu byli povýšeni v 9th Illinois Cavalry Regiment do hodností sergeanta:

pvt. Sasha - a to samotným generálem Kontinentálního velení generálem Benem McCoyem

cpl. Lou

cpl. Valentin

Přejeme jim mnoho bojových úspěchů.

Další oslavy k tomu byly patřičně zaměřené. Těšíme se na další bitvy.

 

Setkání s generálem Benem McCoyem - Texas camp - 19. - 21. května - Augsburg

Moc krásný víkend jsme zažili s kamarádem Sashou v Německu v Augsburgu v Texas campu.

Po více jak 25 letech bylo setkání nádherné a velmi prospěšné. A zároveň jsme měli tu čest pana generála pozvat na bitvu příští rok do Jižních Čech na Blata 2024.

Bude to pro nás velká čest mít takovou návštěvu.

Těšíme se na další setkání a spolupráci s velitem Kontinentálního velení ACW re-enactingu v Evropě.

 

Nahrávání CD 9th Illinois String Band - 12. - 14. května - Klatovy ExAvik

Na profesionální úrovni a zásadní pomoci Pavla Broma proběhlo nahrávání naprosto úžasně a špičkově. Už první "náběry" dávají tušit, že nové CD bude úspěšné.

Název je dán podle druhé písně "Marching Through Georgia".

Těšíme se na křest CD, který proběhne určitě do léta.

 

Jarní výcvik v Lochovicích - 21. - 23. dubna 2023

U Ráfy proběhl moc krásný výcvik za příjemného počasí. A za hudební podpory 9th Illinois String Band. Pro ně to byl "výcvik" před nahráváním CD Marching Through Georgia v profesionálním nahrávacím studiu.

Bitva velmi spletitá v lese u Smaragďáku v členitém terénu s četnými útoky opěšalé kavalerie a Ráfovo jízdy.

Výcvik poté byl osvěžením před začátkem nové sezóny a byl potřebným všem.

Tak se těšíme na nové bitvy a velké díky Ráfovi za úžasné zázemí,

 

Military bál a Chlupovo "70" - West Park Plzeň - 11.3.2023

V tuto sobotu jsme si připomněli Chlupovo sedmdesátiny. Byly pravda tak trochu "na zapřenou" a kamarád Chlup do posledka o tom nevěděl. Pod záminkou povýšení Duffyho do hodnosti 1st lieutenant a Kšanďáka a Doktora Zuckeberga z Medical Corps.

Vše proběhlo za významné hudební podpory 9th Illinois String Band. A v pozdějších hodinách dostal Chlup tolik dárků, že je nemohl unést.

S partou starých kamarádů, kteří byli u vzniku ACW re-enactingu bylo to parádní. A místo ve Wapahovu West Parku bylo nádherně zvolené.

I tance proběhly a bylo nám moc krásně.

Chlupovi k sedmdesátinám přejeme hodně zdraví, štěstí a pohody.

Jménem 9th Illinois Cavalry Regiment

1st lieut. Duffy

 

Vánoční po třech letech v Plzni - 26. listopadu 2022 a převzetí praporu 8th Illinois Cavalry Regiment v Chicagu

Tak jsme se dočkali. Bylo to po mnoha letech, při kterých jsme nesměli téměř nic a kdy nám odcházeli naši blízcí a kamarádi tam nahoru.

Jsem tomu moc rád, že se život snad navrací do původního režimu. I když tedy jestli a jak to bude ještě chvilku trvat.

Bohužel někteří onemocněli a nemohli přijet. Nejvíce chyběl Dandy a 9th Illinois String Band. Ale věřme, že se i zde vše podaří a zase se někdy setkáme,

Užili jsme si to a popisovat to zde moc nelze. Ale hospůdka Flora byla opět krásná a příjemná na kamarádské setkání. Více najdete ve fotogalerii.

Přeji Vám všem krásné a požehnané Vánoce a vše nejlepší v novém roce 2023.

A že PF2023 trvalo zveřejnit v plném rozlišení dva týdny, je protože teprve 10. prosince Don McArthur a 8th Illinois Cavalry Regiment převzali prapor v Česku vyrobený a Michalem Rubensem fantasticky zdigitalizovaný. Možná další fenomén, který se nám opět povedl. A tak zde vidíte vlevo naši vlajku a vpravo 8th Illinois Cavalry Regiment. Ať jim slouží v mnoha bitvách a hlásí jejich slávu a hrdinství.

 

Odchod kamaráda Smokka - 22. července 2022

S nepopsatelným smutkem a s mnoha vzpomínkami a myšlenkami v nás zůstává velmi náhlý odchod. Kamaráde! Nikdy na Tebe nezapomeneme.

 

Stonetown 5 - 6. června 2021
 
Po dvou letech jsme se zúčastnili v malém složení tří kavaleristů (Stodman, Lincoln a já) odloženého výcviku CACWA ve Stonetownu. Počasí bylo jako vloni v Železném. Vlhko, vedro, ale navýsost přátelské setkání ve Stonetownu s kamarády po dlouhé odluce díky pandemii. Vloni se nám zázračně podařila velká účast na akcích v Železné, Gižynu v Polsku  a nakonec námi pořádáné skvělé akci k dvacátémů výročí deváté kavalerie Illinois a třicáté výročí CACWA na Blatech.     
A letošní Stonetown? Dva krásné večery na skvostném koncertu dobové muziky ACW kamarádů Stodmana, Lapťy, Lincolna a jeho kamaráda z kapely Hillbillies až do brzkých ranním hodin. Sobotní pěchotní výcvik na louce s vysokou travou vlastně celý den po platoonech i companii. Odpolední skirmish na louce i v lese, nám všem zúčastněným daly zase zabrat.Tak to však v občasné válce v parných létech opravdu bylo. Alespoň jsme si uvědomili, jak vlněná uniforma dobře zahřívá v létě i v zimě. Škoda odpadlých ostrých střeleb, na které jsme se moc těšili. Někteří i kvůli nim přijeli. Pohostinnost místního saloonu a majitelů městečka, za což děkujeme, a souběžně konané závody v lasování s množstvím stejně mentálně westernově orientovaných kamarádů, z toho všeho udělaly skvělý víkend. 
 
Sepsal pvt. Sasha

 

Blata 2020 - 11. - 13. září 2020 - 20. výročí 9th Illinois Cavalry Regiment & 30. výročí československého ACW re-enactingu, založení CACWA

V úvodu, než se začtete do poslední bitvy před vypuknutím všech omezení, mám zde dvě krásné zprávy.

První je, že naše řady rozšířil pvt. Michal.

Jehož nadání je úžasně šíroké. A zvláště překrásné kresby, ovšem také zdárné články v překrásné grafice. A toto je druhá zpráva. Zde máte nádherně vyvedené zprávy jak z dobových novin Harper´s Weekly. Jsou zde k dispozici jak v české tak anglické verzi.

 

A nyní úplný článek k celkové akci a co tomu předcházelo.

Psát po více jak roční usilovné práci o letošní bitvě na Kubatovo blatech (Zbudov u Dívčic nedaleko Českých Budějovic) je pro mě složité. Především ve stavu aktuálního stavu celosvětovém. Přesto to zkusím.

Je nutné začít ve dvou úrovních. Před téměř dvaceti lety jsme založili klub vojenské historie 9th Illinois Cavalry Regiment a hned v začátcích jsme hledali české vojáky ve vojenských záznamech. Bohužel tehdy mnoho informací na internetu k dispozici. Jen dohady a domněnky bez možnosti dalšího bádání. Až po mnoha letech jsme mohli pokračovat. Jak z hlediska historie výzbroje, tak také mnoha úžasných informací. Těch se nám dostalo od úžasných a obětavých lidí – Dennise C. Schurra (prapravnuk Johna G. Schurra a paní Amy z Chicaga (pra pra pra neteř Jakuba Kakušky). Jejich elán a často úžasné dary nám pomohli se dozvědět mnohem více.

A druhá inspirace k realizaci vzpomínkové bitvy v rodišti tří Jihočechů je v Gižynu. Mé první putování v roce 2013 bylo tak silné, že jsem chtěl zrealizovat bitvu v místě narození českého vojáka. Bojovat na těchto místech má svůj specifický vnitřní pocit. Člověk si skoro připadá, že je přímo ve Spojených Státech Amerických a na autentických bojištích. Člověk skládá hold a čest těmto vojákům.

Realizace odhalení první pamětní desky pvt. Jakubu Kakuškovi v Podeřišti č.p.8 u Netolic nedaleko Českých Budějovic v roce 218 bylo za velkého úsilí kamaráda Oldřicha Petráška Pítrse, který nám pomohl s jednáním umístění desky a zjištění informací z matriky města Netolice. A jeho doporučení místa bitvy na Kubatovo blatech. Zcela otevřeně ho vnímám jako zakladatele tradice Vzpomínkových bitev.

28. dubna 2018 v 11:30 došlo k jejímu odhalení. Tak úžasný pocit se nedá popsat. Ten zůstane navždy uvnitř mě.

Tím vznikla tradice na další setkání a následující proběhlo ve dnech 11. – 13. září 2020. Pro letošní rok jsme spolupracovali na akci s CACWA – Českou asociací Americké občanské války, která letos slavila 30. výročí založení. K tomu se váže také vznik československého re-enactingu ACW. Vzpomínali jsme zde jak na tři Jihočeskéí vojáky z 9th Illinois Cavalry Regiment, tak na kamarády, kteří nás již opustili a kteří se nemohli zúčastnit akce.

Na počet letos zemřelého čestného člena Dennise C. Schurra jsme založili Kompanii C jako dělostřeleckou - Company C Schurr artillery.

Jeho prapradědeček John G. Schurr v této Kompanii sloužil. Historii tímto posouváme i do budoucna.

 

Rána na blatech byla vždy moc krásná, poetická a mlha vždy dávala tušení, že bude krásný den. Od čtvrtka se na krásné místo sjížděli kamarádi z Čech, Moravy, Polska a Německa. Jak pěchotní, tak kavalerie, dělostřelectvo, tak krásné gatlingy. A dobový život překrásně doplnila hudební skupina The Hillbillies, která všechny tolik nadchnula. Zvláště páteční a sobotní večery byly plné krásné staré muziky v originálním stylu ACW.

Sobotní ráno nás zastihlo po ranním roll callu ihned ve výcviku a slavnostním přivítání. Dále nás čekala cesta do rodiště vojína Jakuba Kakušky – do Podeřiště vzdálené devět kilometrů. V 11 hodin zde proběhl vzpomínkový akt v místech, kde stál rodný dřevěný dům. Byli jsme poprvé nuceni vzpomenout na kamaráda Pítrse, který se tolik zasloužil o založení tradice eventu, informace a realizaci umístění pamětní desky. Projevy byly zakončené dedikačním projevem Abrahama Lincolna z 19. listopadu 1863 v Gettysburgu.

Je tak přiléhavý nejen k tehdejším Spojeným Státům Americkým, ale pro nás všechny tady a teď, kdy je v ohrožení svoboda a demokracie.

Po návratu a volnu na oběd přípravy na bitvu započaly. Měli jsme k dispozici úžasnou sestavu artilerie a gatlingů. K tomu zdařilé efekty k dotvoření výbuchů dělostřelecké palby. 

V 15 hodin bitva u Franklinu z 30. listopadu 1864, které se zúčastnili naši tři Jihočeši, kterým je tato akce věnováva zúčastnili.

Prvnotní šarvátka s konfederační kavalerií a naším dělostřelectvem zahnala nepřítele na ústup.

Nástup 9th Illinois Cavalry Regiment byl mohutný a nepřítel nemohl při našem skirmishi rozestavení nic dělat. 

Pěchota Unie 26th Wisconsin a 9th New York Militia se značně zpozdili a museli jsme sami odrážet nebezpečné útoky několika konfederačních jednotek. A do toho být v plné palbě z děl a gatlinga.

Nástupem obou našim regimentů infanterie se poměr zásadně změnil a i přes výpady nepřátelské kavalerie a infanterie jsme zvrátili bitvu v náš prospěch.  Samaritáni měli plné ruce ošetřovat zraněné a to na obou stranách.

Postupem času jsme odpor rebelů udolali a v závěru bitvy získali tři šavle konfederačních důstojníků.

Závěrečné defilé před diváky a čestná salva velmi rzomanitou bitvu ve vedru ukončila. Úplatek za vydání šavlí od kamarádů nepřátel byl velmi podezřelý. Odhadovali jsme, že zde bude nstražená výbušnina. A nemýlili jsme se - byla to alkoholická varianta a děkovná deska. S dovolením tu jsem předal kamarádovi Chlupovi - quartermaster sergeant 5th New York Zouave regiment, který se bohužel ze zdravotních důvodů nemohl akce zúčastnit. 

K tomu se váže závěrečný nástup jednotek na dekorování. V tomto roce si připomínáme 30. výročí vzniku československého re-enactingu Americké občanské války. Tím také založení CACWA - České asociace Americké občanské války. Dali jsme vzpomenout na kamarády, kteří se toho nedožili a věřím, že třikrát velmi hlasité: ,,hip hip huraaah!"; tam nahoře slyšeli.

Sobotní večer byl vyplněný nádhernou hudbou skupin Vandrband a The Hillbillies. Povídání a vzájemná pohoda se těžko vyjadřuje. Jen s odstupem času mi to připadá, jakoby to bylo v jiné době a režimu.

A tak věřme, že další roky si budeme moc svobodně a volně užívat ACW re-enactingu a uctívat naše kamarády a vojáky z našich zemí, kde se narodili.

Jménem 9th Illinois Cavalry Regiment chci poděkovat všem zúčastněným a za pomoc a podporu, které se mi dostalo.

Věřím, že příští setkání na Vzpomínkové akci bude v lepších časech.

1st. sgt. Duffy - velící 9th Illinois Cavalry Regiment

 

 

Železné - 14. - 16. srpna 2020 - odložená bitva

Letošní akce jsou velmi často ovlivněné situacemi, které jsou dost nepochopitelné. Ale k akci. Tentokrát po mnoha letech se místo campu přestěhovalo do dávného finální místa bitvy. Počasí nás častovalo tu dešťovými přívaly, tu vedrem. A aby to nebylo málo, tak i obojím dohromady - Slunce a déšť. Takže jsme byli jak v prádelně nebo sauně.

I přes toto bylo setkání moc krásné, výcvik se podařil a bitva v lese u chatky byla plná překvapení. Včetně různě propletených linií a bojů na několika metrech. Naši rekruti Janek a Maxim se také činili a velmi si konfilkt užili.

Sali a Stodman zde oslavili narozeniny, a tak se večer povedl a hraní a muzika člověka hodně potěšila. Návrat ze Železného byl bezproblémový. Jen snad poprvé jsem musel vysprchovat stan a předsíňku.

A už se těšíme na významnou bitvu na Blatech v září.

Čtvrtý rekrut je kamarád Andyho pvt. Max. Jsme rádi, že má zájem o historii a regiment s českou "stopou".

 

 

Gižyn - 24. - 26. července 2020 - Richmond-Petersburg campaing

Termín akce krásné a tradiční bitvy se kvůli celosvětovému chaosu měnil, a proto tolik kamaárdů nepřijelo. Přesto jsme v šestici zastavili mnohokrát nepřítele a bitvy a vzpomínkový akt užili náramně. I když můj prvotní handicap, když jsem si koupil v Praze na Kačerově bagetu, ve které byl kámen, a nalomil si zub a plombu zarval do zubu. S úžasně pořezaným jazykem od prasklého zubu jsem ale akci nezvdal. Ono u anglických povelů to vůbec nevadilo, neboť systém Vlasty Buriana "horký brambor" fungoval úžasně. Ne tak v češtině. A tak rozhovor do filmu byl už náročnější. Naštěstí je to překryté polským dabingem. Inu posuďte sami - odkaz je zde.

Krásnou návštěvou byli američtí vojáci z nedaleké polské základny. Jejich přítomnost dodala velmi významnou váhu zvláště Vzpomínkového aktu u mauzolea plukovníka Herose Von Borckeho.

I přes vedro a to vlastně tradiční byla akce moc krásná a těšíme se na příští rok, kdy doufejme bude pokojnější doba.

Teřtím rekrutem leetos je pvt. Janek. Již si okusil boje a vedra v Gižynu.

 

 

Odložený jarník výcvik "v lepších časech" - 19. - 21. června 2020

Tak jsme se konečně dočkali po karanténě opožděného začátku sezóny. Nutno dodat, že jsme se všichni těšili na příjemné setkání a počasí. Tedy to první se podařilo, bohužel déšť téměř celou sobotu mnohé změnil. I když nakonec výcvik proběhl téměř dvě hodiny, tak pohodové a veselé bitvy v lese jsme se nedočkali.

I tak jsme volný čas využili na akademii a prezentaci equipmentu. A byla příjemná debata na připravující se bitvu v září na Kubatovo blatech, kdy se mnoho dalšího objevilo, co ještě přidáme.

A na další akce se těšíme a doufáme v příjemnější počasí.

Naším letošním druhý rekrutem je pvt. Thomas. Vítáme ho a přejeme mnoho bojových úspěchů.

 

 

Velmi smutná zpráva - 24. března 2020

Ahoj kamarádi,
 
uprostřed složité doby s pandemií Koronaviru mi dnes ráno přišel velmi smutný mail. Opustil nás úžasný a pro nás nenahraditelný člověk, který nám tolik dokumentů a fascinujících darů dodal - Dennis C. Schurr.
Omlouvám se, ale víc psát nemohu. Ta zpráva je tak krutá a náhlá.
 
Zde je mail od manželky Dennise:
 
Nejdražší Duffy,

píše Ti Dennisova žena KaeLi. S nejhlubším zármutkem Ti musím oznámit, že Dennis v lednu zemřel. Teprve teď jsem zjistila, jak se dostat do jeho AOL e-mailu, abych se podívala na zprávy. Zemřel klidně, i když neočekávaně, doma 19. ledna na kongestivní selhání srdce, se kterým mnoho let bojoval.

Vím, jak moc si vážil vašeho přátelství! Na Vánoce jsme od Tebe dostali úžasný balíček. Kde ses dozvěděl, že sbírám figurky andělů? Ta, kterou jsi poslal, se už připojila ke svým přátelům v naší vitrínce s kuriozitami. A ten dřevěný sob zase sedí v kuchyni na parapetu. Miluji to a je to pro mě stálou připomínkou, kolika životů se Den dotkl.

Mohu poslat parte, pokud si budeš přát. Můžeš přijmout a otevřít MS Word přílohu v .pdf formátu? Denův popel bude pohřbený, jak si přál, na Arlingtonském národním hřbitově, kousek od Washingtonu D.C. Pohřeb se ještě nekonal, protože bude součástí obřadu v Arlingtonu. Teď se musí dlouho čekat kvůli tomu blázinci s koronavirem, možná tak nejméně do října. Nikdo vůbec netuší, jak moc se to může protáhnout.

Ještě jednou se moc omlouvám za poselství tak špatných zpráv. Doufám, že Tobě i Tvé mamince se daří dobře, a také že Ty, ani Tví přátelé a blízcí, nejste ohroženi koronavirem.

S požehnáním a vřelými pozdravy,
 
KaeLi Schurr
 

 

19. Vánoční v Plzni - 7. prosince 2019

Krásné setkání již tradičně proběhlo v hospůdce na Floře. Pomalu a jistě se blížíme ke kulatému výročí. Bylo příjemné, že konečně po mnoha letech dorazil kamarád Chlup a dal si pečený koleno a k tomu nemálo piv. Zábava a pohoda společně se vtipnými dárky tu byla jako vždy. Co ovšem smutnou novinkou bylo, že jsme dali vzpomenout na kamarády, kteří nás letos opustili a že jich letos nebylo málo - Mýval, Pítrs, Běžící vlk a Čapawaha tanka.

Doufám, že příští kulaté setkání bude o něco veselejší. Počítám opět na Floře, kde jsme nalezli ve všech směrech příjemné místo.

1st sgt. Duffy

 

Majklův memoriál 2019 – 12. října 2019


Jako každý rok se i tentokrát uskutečnil Majklův memoriál, tentokrát s dvacátým výročím jeho odchodu tam nahoru. Trochu tedy smutný, ale na druhou stranu přátelský sraz se uskutečnil za krásného a slunečného podzimního dne na útulné střelnici Karla Maška ve Velvarech, díky hlavně organizátorům z CACWA a Oddílu historické střelby ze Staré Boleslavi (BULLET CORRAL WI – CZ a ASK Stará Boleslav 8.Iowa cavalry) se povedl. Zúčastnili jsme se za 9-Illinois sice v poněkud miniaturním složení, Duffy , Dandy a má maličkost, ale užili jsme si to. Věříme, že příště naše řady rozšíří další ostrostřelci z našich řad, kteří by jistě uspěli na oceňovaných místech podstatně výš.

Pvt. Sasha

 

Dvacátý ročník doderné, Lipina 2019

 
Letošní výroční akce se celkem vydařila, bylo málo seveřanů, ale to už je tradice. Jižanů bylo něco přes dvacet plus dělo. Náš početní stav výstižně vyjádřil velitel: "Mám pro vás dvě zprávy, dobrou a špatnou. Ta dobrá je, že je nás patnáct. Ta špatná, že třetina jsou muzikanti." Ale Dandy s Duffym zlanařili houslistu coby vlajkonoše a v jedenácti to bylo hned veselejší. Hliník měl na starosti čtyři pěšáky (čtyři pušky), Dandy sedm kavaleristů (čtyři pušky), ještěže nám pomohl Ráfa s dělem. I tak jsme neměli proti přesile šanci, ale snaha byla.
I tak jsme srdnatě vzdorovali a závěrečné doklepávání nepřítele dřevěnou paličkou zvládla bravurně Míša.
 
cpl.Dandy
 
Bitva v Uherském Brodě - 6. - 8.9. 2019
 
Zajímavá a velmi pestrá bitva a vůbec táboření proběhlo v Uherském Brodě na louce u hradeb muzea Jana Amose Komenského. Sice to pravda bylo uprostřed města, ale velmi malebné a historické části. Vše bylo zdárně a patřičně zařízeno, což je velkou zásluhou Tyfa.
Při této akci nás posílili zájemci tedy věřme rekruti Ondra a Ivoš. Výcvik měli pravda krátký, ale veteráni z našeho regimentu pvt. Stodman a cpl. Valentin jim byli nápomocni pro případy technických zádrhelů.
Na tuto akci nás dorazilo naštěstí velmi hodně, neboť mimo několika hliníkovců z 9. New Yorku, zde žádná další jednotka Unie nebyla. Přesto jsme se ctí dokázali čelit mnohačetné přesile a odrážet útoky jak Zouávů Louisiana Tigers tak pěchoty 1st Texas a kavalerie 8th Terry Texas Cavalry Regiment.
Celá bitva se odehrávala v údolí a prvotní postup byl v nejnižším bodě. Hlídka 9. New Yorku narazila vemi záhy na Zouávy a za naší podpory došlo k prvnímu střetu. Poté jsme se přemístili na protější svah vůči nepříteli a zaujali za opevněním bezpečné místo.
Bitva byla přerušena, protože 8. texaská kavalerie nalezla ukořistěnou poštu a důležitou zprávu pro velícího 9. New Yorku Hliníka, že se mu narodilo dítě (nutno dodat ovšem že jde prosím o divadelní vsuvku a nikoli reálnou pravdu). A tak tuto zprávu a poblahopřání předal osobně Colonel.
Další část bitvy po krátké přestávce probíhala mohutnou ofenzivou Konfederace proti nám a to ze dvou stran. Z pravé strany, kterou hájil 9. New York, útočil 1st Texas. A čelně proti nám Zouávové. I přes značnou přesilu jsme zdárně dlouho odolávali. I tak byla obrana prolomena a Jih slavil vítězství.
Vše bylo režijně velmi zdařile realizováno a za podpory patřičné hudby.
Večírky zde byly příjemné a posezení a samosebou dobrého jídla a pití k tomu velmi přispěly. Rekrutům jsme mnohé vysvětlili a věříme, že se opět brzy potkáme,
 
1st sgt. Duffy
 
 

Slavnostní odhalení pamětní desky majoru Gálikovi 16. - 18.8. 2019

Nádhernou a mimořádnou akci na počest prvního Slováka účastníka Americké občanské války zorganizovali Sali, Gelo a Geffy s kamarády z 25th Virginia Volunteers Infantry Regiment (S.A.M.O.V.). Jejich připravy byly hodně náročné a často složité. Přesto to velmi zdárně zvládli a nádherný event se povedl.

I přes velmi daleko cestu na úplný východ Slovenska měl tento v posledních letech nejdelší výlet smysl. Mimo akce byl připravený výlet po krásách Košic, které mají velmi krásný střed města. Bohužel jsem se toho nemohl zúčastnit osobně, ale všichni ostatní byli velmi nadšení.

Dobový camp se postupně rozrostl a účast re-enactorů byla velmi důstojná. V průbězích dnů od úterý po pátek se sjížděli do nádherného místa na loučce obklopené lesy, říčkou a dětskou železnicí.

V sobotu vše započalo ranním nástupem a výcvikem. Pak už jsme mířili na nedaleké partkoviště, kde přijelo nádherně zrestaurovaný autobus Karosa RTO, které nás odvezlo do města na slavnostní odhalení pamětní desky majoru Gálikovi z 58th Ohio Infantry Regiment. Zde proběhly referáty o životě tohoto světoběžníka jak ve slovenštině tak i angličtině. Pak už došlo odhalení nádherné pamětní desky.

Pak již čestná salva zakončila slavnostní část a před návratem ještě proběhla návštěva soukromého pivovaru, který na počest této akce vyrobil výjimečné pivo, které jsme s radostí ochutnali. Návrat proběhl opět RTO-čkem.

Po krátké přestávce proběhla první bitva, kdy Unie dobývala konfederační pevnost. Byla použita přilehlá železnice a to s krásnou stařičkou parní lokomotivou. Před ní připojili plošinu a z nádraží jsme směřovali k bitevnímu poli. Krátký konflikt jsme zdařile vyhráli i přes protivníkovu artilerii. Konfederaci došla munice.

Poté proběhla nedaleko přísaha jezdců Pony Expressu, kde jsme povedli čestnou salvu a několik útočících opěšalých jezdců přemohli.

Závěrem dne byla bitva v opačném gardu, kdy Konfederace na bitevní pole přijela parní lokomotivou. Ovšem na rozdíl od nás právě stařičkou lokomotivou velmi zdařile dýmem přidušená, což velící Colonel doprovodil slovy, že dva měsíce nemusí kouřit.

Převahou jsme byli přemoženi a vzdali jsme se čestně.

Závěr dne proběhl oslavou svátku Peky a mých narozenin. Další popisování proběhu večera je zbytečné. Bylo to moc příjemné a já se těším zase někdy to těchto míst. Velký dík patří organizátorům, kterým se vše krásně podařilo.

S velkými díky 1st sgt. Duffy

 

Historické setkání s paní Amy Matějčekovou 25. - 31.7. 2019

Je již několik dní po nádherné návštěvě paní Amy Matějčekové - pra pra pra neteří Jakuba Kakušky.

Slovy se nedá vyjádřit úžasný a neopakovatelný zážitek. Setkání s potomkem českého vojáka, který bojoval v Americké občanské válce, je něco naprosto krásného a úžasného. V našich zemích jde o vůbec první historickou událost.

Velmi hektických ale jinak fascinujících několik dnů v nás zanechává trvalou stopu vzpomínek a myšlenek pro budoucnost.

Páteční výletování po Plzni proběhlo historickou části se zastávkami v Muzeu generála Pattona, kde nás nádherně provedl kamarád Ivan Rollinger. Nově zrenovované prostory s nádherný artefakty jsou moc zajímavé.
Dále pak jsme se zastavili v Národopisném muzeu Plzeňska plné památek z dob dávných včetně krojů a tehdejších domů.

Závěr dne proběhl v nejstarším Hostinci u Salzmannů na slavnostním obědě i za účasti kamaráda Chlupa. Bohužel dlouhotrvající vedra nám neumožnily další návštěvy a čekaly nás další dny návštěv a výletů za Amininými předky do jejich rodiští a domovin.

Sobotní trasa nás zavedla do Strakonicka - Řepice, Rovná a Písku. Po obědě jsme již zamířili do Netolic kamarádovi Pítrsovi na hřbitov uctit jeho památku a poté do Podeřiště - rodiště Jakuba Kakušky, kde jsme k jeho pamětní desce položili kytici a nafotili se zde vzpomínkově.

Večírek v Restaurantu Flora, kde Standa ze Stříbra donesl důležité informace o Aminým pradědečkovi od Strakonic, byl tímto fascinující. A zvláště Fannyho teatrální pojetí úplně odbourala jakékoli jazykové bariéry.

Nedělní trochu opožděný výlet do okolí Milevska přes vesničky Chodov, Milhostice zámeček, Březí, Javoří, Nehonín, Veselíčko bylo zakončené v Bernarticích u rodiny Fučíkových, kteří mají spřízněnost s rodinou Kakuškových. Bylo zajímavé sledovat, jak je historie neomezená a to dokonce z hlediska Světa. Pro další bádání historické velmi podnětné.

Další cestování Paní Amy s manželem Robem směřovalo do Prahy a Ostravy již beze mě.

Zanechané vzpomínky a dojmy jsou moc krásné a ani fotografiemi se vše nedá vyjádřit. Přesto zde se můžete na ně podívat. Je škoda, že více ze setkání zprostředkovat nemůžeme.

Galerie je zde.

 

S úžasnými pocity a dojmy nadšený 1st sgt. Duffy

 

Maleník 10-12.5. 2019

Tak ako každú jar sa aj tento rok v druhý májový víkend konala akcia na Slovensku na vrchu Maleník. Poniektorí sme sa tu stretli už desiaty krát.

Počasie býva síce ešte zradné, ale atmosféra vždy výborná.

Tento ročník usporiadatelia prekvapili viacerými zmenami. Môj pocit je, že k lepšiemu. Zmenilo sa miesto tábora oboch armád. Takže tie povestné "Ventilátory"sme si tento rok veľa neužili a aj prístupová cesta sa mi zdala oveľa lepšia. Síce v piatok po príchode to nevyzeralo zrovna pre Armádu Severu veľmi ružovo. Prevaha Rebelov bola hneď na prvý pohľad viditeľná. Ale čo už. Až k večeru sa začali rozširovať naše rady o spolubojovníkov z Plzne a Prahy. V sobotu ráno sme mohli skonštatovať, že to nebude až tak zlé. "Naše rady" sa rozšírili a dá sa povedať, že z chlapcami z 9th NY sme prevahu nepriateľa skoro dorovnali.

Po raňajkach a krátkom drille sme sa chystali na hlavnú bitku o Petersburg. Ešte jedna zmena, pochod do obce sa nekonal.Čo veľa z nás uvítalo.

Bitka sa začala chvíľu po obede za podpory Konfederčného kanóna.Držali sme sa statočne a z nepriatelom sa bili o každý kúsok územia. Asi po 20min.boja nás nepriateľ zatlačil a naše rady zdecimoval .

Museli sme priznať porážku.

Celá akcia sa niesla v priateľskom duchu a aj počasie nám prialo.

Isto sa aj na budúci rok vrátim na krásne miesto vrch Maleník pri Bzinciach pod Javorinou.

 

cpl. Valentín

 

Dokument o Češích v USA a v Americké občanské válce

Rád touto cestou upozorňuji na zdařilý dokument a diskusní pořad České televize na ČT24 Historie. Spolupracují či diskutují zde jsou: Jiří Hutečka, Marek Vlha, Lukáš Perutka.

Je zde zmínka o našich třech Jihočeších - Jakubu Kakuškovi, Vojtěchu G. Pinterovi a Matyáši Skoblíkovi. Prvně jmenovaný také s loni odhalenou pamětní deskou v Podeřišti. Také zde pvt. Stodman velmi zdařile prezentoval equipment kavalerie Unie. A děkuji tímto Dandymu a Colonelovi za pomoc a konzultace.

Natáčení proběhlo velmi příjemně a zdařile.

-------------
Více informací z České televize

Dobrý den,

chtěl bych Vás upozornit, že – pokud máte zájem – tak tuto sobotu 13.dubna od 21,05 na programu ČT24 vysílá Česká televize v rámci Historie.cs díl „Pod praporem Johna Browna a generála Lee“, na jehož natočení jste se nedávno v Brně nebo v Plzni podíleli.

Nebo lze pořad shlédnout i v internetovém archivu Historie.cs na adrese - https://www.ceskatelevize.cz/porady/10150778447-historie-cs/319291310130002/?fbclid=IwAR13B8oOPyoRfLZ9lu8kflEoz8Z6zAio3uODZ5S7i3FDcNtjCP9tKBU5O5Y

 

ACW drill 2019, Stonetown  5-6.4.2019

 

Dorazili jsme tentokrát rádi na akci Cacwy, spojené s pěchotním výcvikem , v příjemném počasí a také prostředí westernového městečka Stonetown. Díky i přátelům na místě, sheriffovi  a perfektní péči i o večerech v saloonu, jsme si to užili.

Nakonec se nás z 9-té kavalerie Illinois sešlo na jednu četu, tedy pod velením 1st seržanta Duffyho , jsme se mohli v sobotu zapojit do vycviku batalionu Unie i Konferedace po jednotkách, nakonec i v battalion drillu pod perfektním velením přitele Stefana Heckera . Nemám osobní zkušenost z předchozích  akcí ve Stowntownu, ale tentokrát byla účast početně velmi dobrá, i díky novým rekrutům na obou stranách, celodenní výcvik po četách i v batalionu  docela náročný s konečným nácvikem skirmshe.

Myslím, že  i večerní zábava  s  doprovodem znamenitých muzikantů z našich řad přispěly k  přátelské atmosféře příznivců ACW a všech zúčastněných.

pvt.Sasha

 

Druhá velmi těžká zpráva - 31. ledna 2019

Po devíti dnech nás zastihla další těžká ztráta. Úžasný a výborný kamarád Mýval zemřel po těžké nemoci. Prosím ať nám zůstane ve vzpomínkách a v srdcích.

 

Smutná zpráva - 22. ledna 2019

S velkou lítostí jsem se dozvěděl, že kamarád Pítrs v úterý 22. ledna 2019 dopoledne náhle zemřel.

Jihočeský patriot, propagátor venkova a přírody v nádherných fotografiích, dlouholetý trapper, skvělý a vstřícný člověk.


Znal jsem ho velmi krátce, ale nikdy nezapomenu jak zásadně nám pomohl při organizování a kompletním zajištění bitvy na Blatech, při realizaci odhalení pamětní desky a historickém bádání.

Jménem 9th Illinois Cavalry Regiment Company I Ti děkuji Pítrsi za všechno.

Duffy

 

18. Vánoční v Plzni - 8. prosince 2018

Tak se Vánoční pomalu dostává do věku dospělosti. Je to již sedmnáct let, kdy bylo poprvé v vánoční setkání re-enactorů.

Tentokrát se do tradičního místa v hospůdce na Floře mimo 9.kavalerie, Zouávů a Colonela z doby Americké občanské války dostavili členové 7th Cavalry Czech "Garry Owen" z války ve Vietnamu. Vzájemné propojení těchto dob není poprvé a ani náhodou. A to díky třem ročníkům Oslav osvobození Plzně v letech 2014 až 2016.

Jak dárky často pestré a pikantní tak dobová muzika Stodmana a spol. přispěly k všeobecnému veselí a hospůdka velmi zdařile zaplnila. Zavzpomínali jsme na kamarády, kteří nemohli dorazit a popřáli jim pomyslně na dálku a těm, co nemohli ze zdravotních důvodů brzké uzdravení.

Colonel již coby prezident CACWA přivezl pozůstalosti po kamarádovi, které se do Plzně vrací po dlouhých devatenácti letech. Toto by nebylo bez souhlasu Chlupa, který se do posledních chvil o Majkla staral, když v roce 1999 umíral. Budou v muzeu 9th Illinois Cavalry Regiment Company I.

Stále vzpomínáme na úžasného člověka a kamaráda, za kterým letos na konci září "odešel" i jeho táta.

1st sgt.Duffy

 

Bitva Lipina 2018 - Doderná

Pohledem našeho vlajkonoše pvt. Borise

Tak ako to býva každým rokom, aj tento rok sme sezónu ukončili záverečnou akciou v Lipine. V hojnom počte nás už prišlo v piatok síce nás ako yankeeov bolo všeho všudy tak asi 8, oproti Konfederátom to bol veľký nepomer. Tábor bol večer plný dobrej atmosféry a kamarátov do rána tam pribudlo kopu stanov , do bitky aj kopu vojakov z Juhu a Severu. Večernú atmosféru sme si užívali buď v Titaniku alebo v stanoch taktiež nás sprevádzala krásna ničím nerušená hviezdna obloha. Pred spaním sme sa všetci prikryli dekami a do rána nám to moc nepomohlo nadránom bolo vonku 0 stupňov. V sobotu ráno sme si dali pekný ranný (boľavý) budíček, z studenej noci sme sa rozmrazili a dali sme si roll call, kde bol daný program. Do bitky prišlo kopu kamarátov starích či nových, rozložil sa bufet a dal sa obed. Pred bitkou sme pripravili palisády veliteli a dohodli taktiku. Na scénu sa pripravil Ráfov gatling na strane Únie a kanón na strane Konfederácie. V nepomere rebelov a nás sme napochodovali na bojisko, usadili sme sa v drevenom opevnení a čakali na útok nepriateľa. Ozvali sa prvé výstreli z kanónu a bitka/pitva sa začala. Konfederačná armáda utrpela ťažké straty pri ofenzívnom útoku na gatling, lenže ich početná prevaha nás donútila zaútočiť a hrdo padnúť v boji. Boj bol natoľko ťažký a drvivý na morálku, že mladý vlajkonoš sa pokúsil utiecť, no márne zranený sa vzdal nepriateľovi. Po bitke sme sa nachystali na hromadnú fotku. Potom nastal voľný program sobotný večer sme v zábavnej atmosfére buntošili niektorý až do 3 ráno. Večer sa opäť ochladilo. Ráno sme sa rozmrazovali pri káve a čaji pomáli sme zbalili veci, priateľsky sme sa rozlúčili a vydali sme sa cestovať v čase domov do 21-tého storočia.

 

Sashův "úlovek" ve Střelecké revue

Díky Sashovi máme povoleno zveřejnit monografii Sharpsek na našich stránkách. Je Vám zde k dispozici. Moc děkuju Sashovi za úsilí a vyjednání.

 

Boršice - 31. srpna - 2. září 2018

Pohledem pvt.Sashi

Po roce opět v Boršicích. Suché léto tentokrát opět bylo snem, od pátku se na kopci Čumák točil vítr a kolem ze všech stran tmavo, nakonec v pátek večer  i bouřka a déšť. Přesto se dostavila početná sestava Jižanů, dokonce i dvou děl s osádkami a na naší s traně Unie pak i  kulomet Gatling díky Ráfovi a skutečně natěsno napěchovanému vozíku, který sehnal Duffy. Do noci  jsme si navzájem pomáhali se stavbou stanů,  naštěstí skoro bez deště,  a pak se mohli spolu pobavit a připravit na příští bitevní den.

Po nočním dešti  se počasí umoudřilo, i Buchlov byl vidět, a díky pečlivé Louově organizaci skoro všichni vyrazili vzdát hold občanům Boršic, padlým ve Velké válce. I starosta se s námi pozdravil a i zastupitelstvu patří dík za podporu akce věcně i finančně. Místní by si s námi i rádi popovídali a poseděli u burčáku,  plánovaná bitva odpoledne nás však nutila do slušného odmítnutí a výstupu na Čumák do tábora v parném vedru skoro z Vietnamské války.
Po poledním klidu a přípravě zbraní se odehrála bitva za pozornosti diváků, včetně jízdní akce Louovy a přítele Indiána. Několik ztečí tam a zpět za dunění děl a staccata Gatlingu, sebeobětující útok unijní kavalerie na konfederační dělo, a nakonec definitivní pěchotní přepad Gatlingu
vedly k vítězství Jihu.
Díky v šem účastníkům, vážícím cestu až od Plzně, Prahy, Košic, severní Moravy – bez nich by akce nebyla tak bezprostřední a přes válečné nepřátelství vlastně přátelská. Následující nástup jednotek, hold divákům a slavnostní předání jistě zasloužených poddůstojnických výložek Louovi ukončily bitvu, po které se stanový tábor otevřel divákům a mohli si prohlédnout stany, dobové vybavení i zbraně. 9-tá illinoiská kavalerie se pak sešla k pamětnímu focení u darované veteránské uniformy ACW a řádů od našeho honorárního člena z USA, Dennise C. Shurra, pravnuka
vojína Johna G. Shurra z kompanie C, 9-té illinoiské dobrovolnické kavalerie. Jemu patří velké díky.
Rádi jsme mu zaslali fotografie, které ho určitě potěší.
Večer opět za bouřek a následné celonoční průtrže mračen jsme strávili pod stany a u téměř  bezedné zásoby piva, s kytarovým doprovodem Stodmana a místní countryové  kamarádky Jany "Jane" Kolčářové.  
Mlhavé ráno s neviditelným hradem Buchlov pomalu přicházelo, někteří ranní ptáci rušili ty spící již od půl 6, ve vidině rychlého odjezdu v poslední prázdninový den a dopravních zácep. Klouzavý pohyb po rozblácené polní cestě nadělal hlavně problémy těžkým přívěsům s děly a Gatlingem, všichni však zdárně odjeli.
Někteří z nás ještě využili místní střelnice pro ostré střelby, ideálně dostupné kousek od tábora, aby si prověřili své zbraně nejen naslepo při bitvě. To je pro tuto akci vlastně ideální – bitva v jeden den a druhý den střelby. Není mnoho jiných ACW akcí s touto možností.
Příští rok se zvažuje tato akce ve stejném termínu  v Uherském Brodě, ve spolupráci s místním
muzeem a asi i zbrojovkou, aby se občerstvil charakter  akce a získaly nové zážitky. Jistě to bude pro všechny ACW reenaktory zajímavé.

 

Bitva v Gižynu  - 27. - 29. července 2018

Tradiční bitva na nádherném místě věnované plukovníku Herosi Von Borckemu. Pro letošek by se dalo říci, že páteční cesta byla strastiplná a úmorná. Až to nevydržela Claryho Oktávka a na příjezdové cestě ke campu a mauzoleu Von Borkceho definitivně praskla zadní pružina.

Ovšem obavy, jak se dostaneme zpátky, nám pomohli rozptýlit kamarádi Poláci z 58th New York. Jejich známý místní autoopravář expresně vyměnil pružinu během šesti minut a my nemuseli řešit složitě zpáteční cestu a dokonce zaplacení opravy bylo odmítnuto. Tímto našim kamarádům ve zbrani děkuji za úžasnou pomoc.

Pokud jsme na začátku června v Železném lapali po dechu, jaké je hrozný vedro, tak Gižyn toto hravě překonal. Byla taková sucha, že ani pověstní ovádi (až na jednoho) se vůbec neobjevili. Nikdo z velení ani nehartusil, že na výcvik jdem bez sak a vest a že i k vzpomínovému aktu k mauzoleu Von Borckeho jsme mohli mít výjimečně sebou vodu. Letos jsme ještě vzpomněli nedávné úmrtí kamaráda Old Savage z 58th New York.

Dopolední bitva v lese byla aspoň trochu příjemná, že jsme nebyli v přímém žáru. Za to odpolední veřejná bitva u campu byla v tomto velmi výživná. Byli jsme dáni pod velení německého oficíra. Již jsme prošli různými veleními, ale měnící se tytéž povely v průběhu bitvy v tom vedru bylo velmi nepochopitelné. Ale nějak jsme to všichni zvládli a po bitvě velmi rychle zapomněli.

Prohra byla řízeně zvládnutá, i když jsme málem padli do zajetí, nebť madlý německý oficír nás nemínil stáhnnout z již obsazeného okopu.

Závěr bitvy se stažením mimo dohled diváků byl sice prazvláštní, ale byli jsme rádi, že došlo na čestnou salvu před diváky a pak hurá do campu a vrazit do sebe něco piv.

Večerní povídání bylo moc pohodové a nebralo konce. Příští rok se zase těšíme a doufejme že ve větším počtu.

 

 

New recruit - pvt.Swabian

S radostí oznamujeme dalšího nového člena 9.kavalerie kamaráda a významného muzikuse Sváťu Švába alias pvt.Swabian. Přejeme u nás kamarádství, pohodu a hodně srandy.

 

Bitva v Železném - 16.ročník - 1. - 3. června 2018

Opět po roce jsme se dostali do nádherného místa, které se ovšem velmi mění a to někdy k nepoznání (viz. základy Mateřské školky). I tak jsme si vše krásně užili a i přes mé belhání, kdy jsem nemohl do vesnice, se vše krásně povedlo. Naposledy proběhla odpolední bitva na svém dlouhodobém místě nad vesnicí. Rekonstrukce bitvy u Cedar Mountain z roku 1862 byla velmi pestrá a i přes naší porážku se náramně povedla. Gattling od Ráfy se činil a vehementně hájil naše pozice, které ovšem přesile Konfederace po mohutné ofenzívě podlehly. Poprvé jsem zkusil velení zezadu a ve větším počtu naší deváté kavalerie to mělo věřím i smysl a půvab.

Je mi milou povinností přivítat do našich řad nového rekruta pvt. Hooka, který s námi okusil bitevní vřavu a několik týdnů po Železném získal klasickou Sharps Carabine cal.54 IAB.

Přejme mu mnoho bojových úspěchů a pohodu a kamarádství.

pvt.Hook

 

 

Blata 27. - 29.dubna 2018 - Vzpomínka na tři Jihočechy z 9th Illinois Cavalry Regiment

Nádherná vzpomínková bitva v rodišti Jakuba Kakušky, kdy se podařilo odhalit pamětní desku dne 28. dubna 2018 v Podeřišti č.p.8 - vůbec první pamětní deska v České republice věnovaná vojákovi z Americké občanské války.

Místo bitvy Kubatova blata u Zbudova u Dívčic nám poskytly překrásné místo jak pro dobové campy tak také pro nádhernou hodinovou bitvu a příjemnou muziku jihočeských patriotů country kapely Luňáčci.

Počasí bylo nádherné a na začínající jaro až moc horké. Všichni jsme si to moc užili a doslova záplava poděkování a nadšení přinesla také rekordní hromady fotek a také video záznamů.

Chci tímto poděkovat kamarádovi Pítrsovi, který nám velmi pomohl v organizaci akce a v další podpoře (jak již bylo zmíněno nález zápisu v matrice narození Jakuba Kakušky).

Byl to nádherný víkend prolnutý domovinou tří Jihočechů a to mělo významný vliv na průběh vzpomínkové bitvy.

Děkuji všem, kteří pomohli (Dandy, Colonel, Fanny, Stodman a další), a všem, kteří přijeli a mimořádnou věc podpořili.

S velkými díky 1st sgt. Duffy

 

17. Vánoční v Plzni - 9. prosince 2017

Vánoční posezení v tradiční hospůdce na Floře, kde čím dál více si zvykáme na příjemné prostředí s výborným pitím a kuchyní. Došlo i k drobným mystifkacím, kdy se Dandy oblékl do konfederační uniformy a já si po letech vzal uniformu vojína. Pohodové setkání a zakončení náročného roku bylo příjemné a humoru a muziky bylo dost.

Všem dobrým kamarádům přejeme do nového roku všechno nejlepší hlavně zdraví, štěstí a pohodu.

1st sgt. Duffy

 

Doplnění informací z matričních knih a další novinky u Jakuba Kakušky a Vojtěcha G. Pintera a Matyáše Skoblíka

Tak se opět v tomto roce podruhé dostáváme k doplnění záznamů těchto dvou Čechů v 9.kavalerii. Díky kamarádovi Pítrsovi, rozluštění těžko čitelných záznamů v matrice Georgem Pelankem a cpl. Dandym zajímavých novinek jsme se zase hodně dozvěděli. Máme upřesněné rodiče obou vojáků a u Kakušky i zmíněné prarodiče. A překvapení bylo, že se Jakub narodil o rok a deset dní dříve, než jsme původně v Americe dohledali. Je hodně nejasností proč a můžeme se jen dohadovat, jestli to bylo přání rodičů kvůli probíhající občanské válce, aby nevstupoval do armády Unie na jaře 1863 ale později - tedy v říjnu 1864.

Tak si počtěte novinky které se podařilo nalézt.

 

Vítěz mistrovství Slovenské republiky

Dne 24.září 2017 se stal sgt. Joe Iceman vítězem mistrovství Slovenské republiky ve střelbě v kategorii Sharps karabina. Všichni k tomuto úspěchu blahopřejeme.

  

 

Bitva Lipina 2017 - Doderná

V dňoch 28. 9. – 1.10. 2017 sa členovia 9th Illinois Cavalry Regimentu - Company I zúčastnili poslednej reeanctorskej akcie v tomto roku, ktorá sa konala na Lipine.

Táto bitka bola v poradí už 17. ročník. Na začiatok predviedli svoje vystúpenie, ako každoročne – mažoretky. Ich vystúpenie si so záujmom pozrelo pomerne veľa divákov.

Bitky sa zúčastnilo spolu takmer 40 vojakov Konfederácie a Únie. Pozornosť budil prekrásný Ráfov gatling. Bitka po úvodných šarvátka a výpadoch z oboch strán prerástla v neľútostný boj. Presilou konfederačných vojakov sme boli zatlačení do zadnej pozície, kde nás obkľúčili a nakoniec sme museli kapitulovať.

Táto pekná akcia sa ukončila príjemným posedením pri pive s českou country kapelou v hospode „Titanic“.

Z bojového poľa napísal: vlajkonoš pvt.Boris

 

Boršice - 2.ročník - 1. - 3.září 2017

Druhý, ale vlastně už třetí ročník bitvy pod Buchlovem, se letos odehrál za vanoucích větrů ( od Buchlova, jak jinak), ale i průtrží mračen při příjezdu v pátek a odjezdu v neděli. Přesto byl svatý Petr na nás v den konání bitvy docela přívětivý, a skoro nepršelo. Dopoledne s  výcvikem, a odpoledne v bitvě ( s tématem napadení tábora Unie spojenou jižanskou pěchotou , včetně  1. Texasu a 27. Virginie) jsme si opět prověřili , jak úspěšně jsme letos absolvovali jarní výcvik i následné bitvy, i funkčnost našich zbraní a vnitřních orgánů poté. Potěšila účast  jízdních kamarádů, Ráfy a jeho kamarádů a samozřejmě "našeho" pořádajícího Loua ( kterému patří velký dík ). Následovala ukázka táborového života divákům a malá prezentace typických zbraní Občanské války.  I přes relativně slabší účast vojska i diváků (na straně Unie  díky souběžně probíhajícímu Mohelnickému dostavníku a i  drsnému počasí), jsme si  večer zazpívali mnoho dobových i novějších country a folkových písniček, společně s naším jižním "(ne) přítelem".

Ranní déšť v neděli nás nutil rychle opustit tábor, abychom se blátivou a klouzavou stezkou po poli dostali na asfalt ( hlavně pro vleky s koňmi), a tak už bohužel nezbyl čas na plánované ostré  střelby na místní střelnici. Snad si to za rok vynahradíme při lepším počasí.

 

Gižyn - 28. - 30. července 2017

Zase po roce se koncem července konala bitva u přátel ze 14. Lousianské pěchoty, tentokrát inspirovaná bitvou u Antietamského potoka. Příjezd na tradiční místo tábora  a bitvy v severním Pomořansku, připomínající nížinné bažiny Jižní Karolíny či Georgie, byl doprovázen bouřemi, ale nakonec k nám počasí bylo vlastně milosrdné. V sobotním programu, velmi nabitém dopoledním cvičením, šarvátkou v lese v blízkosti známé farmy, snad norčí,  a následnou bitvou u mostu přes Antietam creek, skoro nebylo místo na odpočinek ani pořádný oběd. Repelent zase přišel k duhu, komáři a ovádi nám připoměli, jak se asi bojovalo v mokřadech Občanské války. Kamarádi z Polska tentokrát dovezli gulášek trochu pozdě a tak se potvrdilo úsloví, že nejlepší výkony dává hladový voják. Přesto dala Unie dohromady slušnou jednotku společně s námi čtyřmi z 9. illinoiské kavalérie, dalšími  kolegy z 26. wiskonsinské  a 9. newyorské pěchoty a tak bitva o most byla úporná a obě strany přes most několikrát za početných ztrát přešly.  Dojem reality podtrhly i pyrotechnické efekty dopadu dělostřeleckých granátů do vody. Na straně Konfederace se úspěšně zúčastnily jednotky "našich" 1. Texasu a 27. Virginie a další)  Přišla také početná divácká obec, za pečlivého dohledu místních hasičů, a celkově upřímný zájem místních potvrdil, že se sem stojí za to vypravit a oplatit polským a německým druhům ve zbrani i jejich návštěvy u nás. Po parádě u poněkud se rozpadajícího mauzolea hrdiny Občanské války pruského původu, von Boerkeho, z jízdních jednotek generála Forresta, byl teprve čas na odpočinek, menáž a tekuté občerstvení na místním útulném fotbalovém stadionku, a večerní tradiční promítání filmů s tématikou ACW. Tak se skončil dlouhý, ale veskrze plně prožitý den pro každého reenaktora.

Nutno dodat, že místní samospráva přikládá renovaci mauzolea a tak udržení historické vazby Gizynu na von Boerkeho velký význam, a že v budoucnu se jistě dočkáme dokonce zvýšení významu akce ACW v Gizynu.

Ráno slunce vysušovalo poněkud mokré stany a po přátelském rozloučení jsme se všichni vydali k domovu.

 

Bitva v Železném - 15.ročník - 2. - 4. června 2017

Tradiční akce zpravidla ve vedru a dusnu opět letos proběhla na hranici snesitelnosti. I tak jsme si bitvu užili a scénář byl opravdu krásný a podařilo se ho téměř celý splnit.

Úvodní bitva po obědě a postup do vesnice na čestnou přehlídku už probíhala ve vedru a byla pro mnohé úmorná. A tak nově postavená kašna na návsi hned po čestné salvě v obležení a všichni se namáčeli. A tak proběhlo těsně před velkou bitvou občerstvení pravda nealkoholické kofoloidní, ale mělo to smysl a efekt proti dehydrataci.

Počátek hlavní bitvy komentoval sám Colonel a jeho vysvětlivky pro diváky byly velmi trefné a zajímavé. Útoky proti Konfederaci byly hodně silné, a tak musel jejich vrchní velitel slézt z hlasatelny a důrazné útoky odrazit. Byli jsme pravda poraženi, ale akce se vpravdě velmi vydařila.

 

Maleník 2017 - Appomatox 1865

Osmý ročník bitvy na Slovensku proběhl za klidného počasí a i když sem tam nějaká ta přeprška proběhla, akce se velmi povedla. Užili jsme si tradiční pochod do vesnice s tradičním výšlapem zpátky do strmého kopce. Bitva byla moc krásná a ukončená smírem a deštěm, který nám bohužel zhatil podepsání kapitulace Konfederace. I tak se akce povedla včetně večerních veselých scének jako opakované padání Hliníka ze židle všemi možnými směry. A nesmím zapomenout na zapadnutí do jámy, kam postupně s auty zahučel Joe a jeden místní opilec.

 

Jarní výcvik Lochovice

Tak jsme se opět v dubnu sešli na výcviku u Ráfy. Počasí si s námi už méně hrálo jako loni, i když se předpovědět nedalo skoro nic. Páteční večírek proběhl ve stylu změny pokrývky hlavy kdy, kdo měl šátek, musel ho mít na hlavě. Sobota už byla ve znamení výcviku a vše se tomu podřídilo. Protože se stále zdálo, že se dočkáme deště, výcvik a bitva proběhly dopoledne. V krásném členitém terénu se obojí podařilo a slova nestačí popstat některé výjevy z bitvy. Lepší je se podívat na fotky. Na pozdější dobu jsme nechali výstavu zbraní a další zajímavé debaty.

Děkuji Ráfovi a Míše za pomoc při organizování výcviku. Těšíme se zase na příští výcvik.

 

Vojenský večírek 25.3.2017 - pozitivní revoluce

Nádherný večírek se krásně podařil. I z fotek je vidět, jak jsme si to užili - http://us9cavalry.rajce.idnes.cz/Vojensky_vecirek_25.3.2017_Plzen/

Bylo to v nedaleké malebné hospůdce na Floře. A proběhla zde pozitivní revoluce a tady je:

Na večírku došlo k prezentaci životů Čechů z 9th Illinois Cavalry Regiment. A to nejen Vojtěcha G. Pintera a Jakuba Kakušky ale také Matyáše Skoblíka, kterého jsme teprve nedávno dohledali společně s cpl.Dandym (děkuji za překlad do angličtiny Stodmanovi). 

A proto na počest těchto tří Čechů, kteří sloužili v kompanii I, jsme s velkou ctí a slávou změnili písmenné označení.

A aby toho ještě nebylo málo. Vítáme v našem regimentu dalšího čestného člena. A to paní Amy z Chicaga pra praneteř Jakuba Kakušky.

Historie, jak vidíte, je stále živá a díky genealogii se podařilo poodkrýt další zajímavé dokumenty.

1st sgt. Duffy

9th Illinois Cavalry Regiment

Company I

 

Poděkování pvt. Sashovi

Děkuji tímto Sashovi za doplnění pušek - karabin na naše stránky a Dandymu za spolukorekci příspěvků. Přibyly zajímavé exempláře: Frank Wesson a Enfield 1861. Tak se v Equipmentu těmito nálezy pokochejte.

Překvapivý kontakt z Chicaga - leden 2017

Jen nám velkou ctí, že se nám ozvala z Chicaga paní Amy - pra praneteř Jakuba Kakušky - jednoho z Čechů, který bojoval v 9th Illinois Cavalry Regiment. Její slova jsou velmi povzbudivá a pomohla nám významně doplnit informace o svém pra prastrýci a posunout nás i s cpl. Dandym, kterému velmi děkuji za dlouhé chvíle bádání, v hledání dalších informací. A také doplnila bližší zprávy o Vojtěchu Pinterovi o záznamy z knihy narozených ve Strakonicích.

Velmi paní Amy z Chicaga děkujeme a připojuji její dopis:

,,Dobrý den pane Dušek "Duffy",
Hodně zdraví z Chicaga, a moc děkuji za Váš e-mail!
Jsem ráda, že Váš klub vojenské historie má zájem o naše dějiny.
Také jako Američanka českého původu jsem hrdá na mé Čechy (paní myslí české předky) a velmi oceňuji, že jste takovou skvělou informaci zveřejnil na internetu! Dovolíte mi sdílet portrét Jakuba Kakušky, který máte na své stránce, mezi mojí rodinou a přáteli? Pro mě to je úžasný nález!
Na Vaše stránky jsem narazila během hledání informací o mé rodině. Zkoušela jsem získat rodinnou dokumentaci (konkrétně o mém prapradědečkovi Jakubovi Hábovi, který sloužil několik let v c.k. kavalerii)
K odpovědi na Vaše otázky: myslím, že o Jakubovi víte víc než já! Neslyšela jsem o knize od Josefa Čermáka citované na vaší stránce, ale zdá se být velmi užitečná!
  
Ještě jednou moc děkuji všem z Vaší skupiny, kteří pracovali na Vaší webové stránce a také za váš zájem o českou a americkou historii!

Ještě připomínám, že Jakub Kakuška měl bratrance Wojtiecha, který také sloužil v Občanské válce (zjštěno konkrétně v 9th Wisconsin Infantry Regiment Company H -  http://genealogytrails.com/cwstones/k/k_kabayahsega_kealey.html ) ";

 

Velmi děkujeme za další zprávy a spolupráci. Je nám velkou ctí toto šířit dvojjazyčně (také v angličtině) povědomí o našich rodácích, kteří se účastnili Americké občanské války.

1st sgt. Duffy

 

16. Vánoční v Plzni - 3. prosince 2016

Tradiční vánoční setkání proběhlo v salonku na Floře. Účast byla pro daný salonek více než rekordní a nestačil nám. Pohodové setkání okořeněné o Joeovo fonograf, kdy jsme slyšeli Dixie a velmi známý pochod. Něco nádherného slyšet verzi z přelomu 19. a 20.století. Pohodové povídání, tradiční veselé dárky a dobovu muzikou. A tak jsme získali místo dalšího vánočního setkání, kde ale napříště budeme mít k dispozici celou hospůdku.

Přejme si šťastný nový rok 2017 hodně zdraví, štěstí a pohody. Ať se všem daří.

 

Bitva Lipina 2016 - Doderná

 

Zase po roce jsme se sešli na bitevní louce v Lipině u Zruče nad Sázavou a  díky neúnavné a dlouholeté  podpoře místního patriota dr. Stránského se  podařilo zase udělat hezkou podívanou pro místní a okolní, zpestřenou působivým vystoupením místních mažoretek ze Zbraslavic a také přítomností krásných dam v dobovém oblečení. Jako skoro vždy přálo počasí, ranní mlhu vystřídalo téměř letní horko před polednem a na odpolední bitvu se trochu zatáhlo, což kolem 40 reanctorů Občanské války v dobových vlněných uniformách potěšilo. Opět útok sřídal útok,  skirmish a palba salvami i jednotlivě a nakonec  Jižani pod vedením Colonela zase díky své početní převaze    dobyli dělostřelecký palpost. Naše kavalerie se s ostatními pěšáky Unie neztratila a palebnou silou svých karabin zdatně sekundovala pěchotním zbraním Konfederace.

Tak se opět těšíme na akci za rok....

 

Pvt Sasha

 

 

Bitva v Boršicích - 1.ročník - 26. - 28. srpna 2016

 

Po vydařeném loňském zkušebním nultém ročníku jsme se opět sešli na krásném místě s výhledem na hrad Buchlov. Pokud vloni bylo počasí dost deštivý a větrný, tak letos bylo zase drsný vedro, což nás mnohé zásadně prověřilo. Oproti loňskému roku přijelo dvakrát více účastníků, o tři koně navíc a také poprvé děla a to rovnou dvě.

V pátek přijela většina vojáků re-enactorů a večerní zábava byla více než volná a pohodová. V sobotu dopoledne proběhl pochod vesnicí a tím pádem pozvání místních na odpolední bitvu. Přivítání starostou a místních bylo přijemné. Následoval oběd a pak chvilka relaxace a přípravy na výcvik a poté na bitvu. Počasí bylo velmi náročné, a tak byl výcvik velmi základní a stručný. Bitva byla oproti loňsku obohacená o výpady jizdní kavalerie a dělostřelectvo. Útoky a výpady se neustále střídaly. Divákům se zajímavá potyčka líbila a ještě dlouho po bitvě s zajímali o uniformy a dobové příslušenství. Večerní posezení okořeněné o živou dobovu muziku bylo moc pohodové a dlouho do noci probíhala zábava,

Touto cestou moc děkuji pvt. Louovi za celkovou organizaci akce a věřme, že zde znovu sejdeme za rok.

 

 

Maleník 2016 - Bull Run

 

Po roce jsme se opět sjeli na již sedmém ročníku bitvy na Slovensku na vrchu Maleníku. Tentokrát konečně napotřetí klapla účast Ráfy s koňmi, a tak sice byla cesta pomalejší, ale co bychom pro koně neudělali. Po ceste několik zácep či štrůdlů zavinilo pozdější příjezd. I tak vše bylo zdárně připraveno, čímž děkuji organizátorům - Vladovi, Vlastovi, Denisovi a Joeovi.

Pokud jsem od prvního ročníku se obával, že hornatý terén z hlediska počasí se může měnit velmi rychle, tak letos to opravdu platilo. Mírné deštíčky byly střídány krutými dešti a vichry, a tak člověk nevěděl, jak to vůbec celkově proběhne. Snad kdosi zhúry nám pomohl a v pravý okamžik veškerté "sprchování" zastavil a mohli jsme často s problematickým "doklouzáním" dojít do vesnice na slavnostní prezentaci. I přes rozmarné počasí přišlo mnoho místních a byli jsme přivítání paní starostkou.

Odpolední bitva byla snad jedna z nejzdařilejších - tedy určitě zde. Velmi dlouho se konflikt přeléval z jedné strany na druhou a nebylo příliš jasné, kdo vůbec zvítězí. Však máme v patrnosti, jak tehdy bitva skončila, a mohu říci, že to byla jedna z nejzdařilejších proher. Osobně jsem nesledoval čas, ale byla to snad místně nejdelší šarvátka.

Dále již následoval volný čas a příjemné povídání jak s přáteli tak "nepřáteli", hraní dobových písniček a připíjení si na zdraví nebralo konce. Nedělní ráno bohužel poznamenala poškozená olejová vana na autě Claryho, což sice vedlo k velkému zdržení, ale nakonec vše dobře dopadlo.

A tak se těšíme na příští rok.

1st sgt. Duffy

 

 

Oslavy osvobození města Plzně 71.výročí

 

Již potřetí jsme se zúčastnili Oslav osvobození za Plazou na bývalém Výstavišti. Letos však předem "okořeněnou" nejen mediální a politickou "válkou" ale osobními pohrůžkami vůči kamarádovi Mikimu, který je léta organizuje. Tímto chci jemu vyjádřit poděkování, že Oslavy alespoň v ručitém rozsahu proběhly. Mám v tomto směru můj velký obdiv.

Naše účast voáků Americké občanské války byla bohužel pár týdnů před akcí ochuzena o loňské Konfederáty, které s mými velkými díky dokázal doplnit Colonel. O to více a srdečněji jsme si letošní Oslavy užili a pohody a legrace bylo sdostatek.

Páteční příjezd byl ve znamení budouvání tentokrát společného campu. Tedy s ohledem jaký malý "plac" jsme k tomu měli, to tak muselo být. I tak se vše zdárně povedlo vyřešit a kolemjdoucím jsme zdárně mohli k naší "době a válce" mnohé vysvětlit. Obzvláště nejvíce lidi zajímala výstroj a různé typy pušek. Tímto velmi děkuji pvt.Sashovi, cpl. Dandymu a pvt.Stodmanovi za nevyčerpávající výklady k těmto prezentacím.

Sobotní účast z naší strany byla nejhojnější, kdy nás celkově bylo dvanáct. Pravda někomu to může připadat málo, ale s ohledem na naší velikost campu více dostačující. Bohužel bitva byla zakázána a alespoň čestná salva a ukázky drillu lidem mohly připomenout tehdejší vojenský styl. Jak v sobotu tak také v neděli jsme to zde patřičně předvedli při vystoupení na hlavní scéně. Colonel se velmi zdařile "pasoval" do role komentátora - poradce a zdařile vysvětloval vše místnímu spíkrovi.

A tak jsme si vše krásně užívali a i něco dobových písniček s pvt.Stodmanem zaznělo a bylo nám velkou ctí veteránovi Vietnamské války zahrát v původní verzi Dixie.

Tímto chci všem velmi poděkovat a snad doufejme, že se zde příští rok opět sejdeme.

1st sgt.Duffy

 

Jarní výcvik Lochovice


Nastalo jaro a náš regiment se "probouzí ze zimníhho spánku". Je třeba se chystat na letošní "válečná tažení", kterých je velmi hodně. Počasí bylo tentokrát opravdu aprílové - posuďte sami, jak nás "vypeklo". V sobotu ráno byl  výcvik na louce. Během té doby chvíli svítilo sluníčko, chvíli bylo zataženo, pak zase  prudký vítr. 

Poté proběhl výdej menáže a začali jsme se chystat na tradiční bitvu v lese u rybníčku. Letos nás čekaly dvě novinky. Svážnice - cesta v lese za poslední léta byla spíš tankodrom a pochodování hodně náročné. Bylo obecně kvitováno její opravení a dovolila jsem si ji překřtít na "dálnici". Druhá novinka nás pak čekala na tábořišti, kde jsme měli možnost navštívit opravenou trampskou chajdu. Po pochodu s prvky dobrodružství místy rázovitým terénem jsme se usadili u ohně spolu s "nepřáteli" z řad Konfederace. Obecně platí tradiční "Jižanská pohostinnost", měli jsme možnost dát si kafíčko s cukrem (mně přišlo obzvlášť k chuti) a zájemci mohli ochutnat jižanskou specialitu - Pánev ala co torna dala (velice chutný pokrm), také jsme si mohli opéci špekáček, udělat si k tomu pořádnou topinku a ohřát fazole. Po jídle, když nám všem vytrávilo, došlo k bitvě - tentokrát dokonce za přítomnosti diváků - moderních trampů, kteří se právě chystali v tábořišti pobýt.

My, kavaléristé 9. Illinoiského regimentu jsme dle rozkazu prvního seržanta Duffyho takticky zaujali pozice v chajdě, abychom mohli bránit naši pozici proti útoku kavaléristů Konfederace, kteří se již nezadržitelně blížili k tábořišti - dusod koňských kopyt nenechal nikoho na pochybách, že brzo dojde k lítému boji. A počasí si z nás opět vystřelilo, jelikož se začátkem střetnutí začalo hustě pršet. Je tedy jasné, že v tento moment měli vojáci CSA o důvod navíc, aby obsadili chajdu - nebude na ně pak pršet. Po dlouhém a nerozhodném boji, při několika padlých a zraněných hrdinech, došlo k uzavření dočasného příměří a vojáci Konfederace dobili chajdu. Když jsme si pak dělali skupinové foto, začalo samozřejmě svítit sluníčko a vydrželo mu to ještě na cestu zpět na statek v Lochovicích.

Po bitvě pak obě strany, jak US, tak CS, sbíraly  síly, čistila se výstroj i výzbroj a ke svačině jsme měli možnost pojíst polévku s pořádným krajícem chleba. Mezitím, co jsme se usadili v šermírně, děvčata chystala večeři pro hladové mužstvo - po pochodu a svedení bitvy prostě vyhládne.

Akci jsme si parádně užili, panovala pohoda a dobrá nálada, jen je škoda, že jsme se nesešli v plném počtu, jelikož někteří naši druhové byli ve stavu nemocných a nebo zraněných. Doufám, že jsou nyní všichni moji bratři ve zbrani v pořádku a v plné síle, abychom se mohli sejít na další akci.

Na všechny se těší a hlavně pohodu a dobrou náladu přeje Cpl. Corvin - písař 9. Illinoiského pluku kavalérie USA. 
"Union forever, folks!"

CPl. Corvin
plukovní písař

 

 

Velké poděkování

Tímto celý regiment děkuje Johnu Havlovi za nádherný návrh loga vycházející z původní veteránské medaile.

John Havel se zajímá všeobecně o historii, ale jeho největší vášní je 1871 Cape Hatteras Light House. Jeho výzkum je více než desetiletý a doufá, že dokončí svoji knihu během několika příštích let. 

 

Přejeme mu hodně úspěchů a ještě jednou velmi děkujeme.

 

Čestný člen 9th Illinois Cavalry Regiment

6.března 2016

Je mou milou povinností uvítat v našich řadách čestného člena Dennise C. Schurra. Jeho přínos pro náš regiment jak z hlediska kolekce, kterou nám poskytnul a také již zmíněná historická skutečnost nás vedla k nabídnutí čestného členství. Dne 6.března 2016 byla tato nabídka přijata.

Jsme velmi šťastni a děkujeme.

Významné dokumenty v sekci Historie

Na konci února mě oslovil Dennis C. Schurr. Jde o pra pravnuka vojáka 9.illinoiského. A doslova a do písmene mě zaplavil mnoha vzácnými dokumenty. Je jich přes 70. Jde o velmi krásné fotky, dokumenty a vůbec historické zajímavosti.

Také máme nově informace o českém hřbitově v Chicagu od cpl.Dandyho.

A tak se podívejte a pokochejte zajímavými dokumenty. Po doplnění se vše přesune do anglické verze Historie, kterou doposud nemáme.

 

Výroční dobový bál - 13. února 2016

Tak jsme si užili krásný dobový bál, kterým jsme zahájili oslavy 15.výročí založení 9.illinoiského regimentu, což bude probíhat během celého roku. 

S drobnou připomínkou dobových písniček jsme netradičně a výjimečně zahájili dobový bál. Sešlo se nás velmi mnoho a bylo mi ctí, že se zde objevili i zakladatelé regimentu Jerry a Fanny. A právě Fanny se k nám po skoro 12 letech vrací.A tak ho přivítejme a přejme mu pohodu a zdraví.

Kapela šílenej Karel se staral zdařile o zábavu a i soutěže, které organizoval ACW Saloon, byly hodně zajímavé. A také taneční vystoupení spoře oděných dam velmi potěšilo. Děkuji tedy všem, kteří se zúčastnili a těm kteří pomohli, a těším se další setkání.

 

15. Vánoční v Plzni - 5. prosince 2015

Tradiční vánoční setkání tentokrát proběhlo v hospůdce U šenku v malebném salonku. Účast byla více než hojná skorem rekordní. Příjemné setkání okořeněné povídáním, dárky - některými velmi úsměvnými a dobovu muzikou vytvořilo pohodu a klid. Je příjemné se na chvilku zastavit s kamarády a přáteli a posedět v tom předvánočním shonu. Více popisovat detailněji moc nelze, neboť se namluvilo mnohé.

Přejme si šťastný nový rok 2016 a hodně zdraví a pohody. Ať se všem daří a je spokojenost.

 

Bitva v Lipině - Doderná - 3. října 2015

Tradiční závěrečná bitva v říjnu v krásné vesnici Lipině proběhla první víkend v říjnu. I když díky mě to bylo pouze na jeden den, i tak jsme si užili pohodu a legraci. Ráfa vzal s sebou "menší" příruční zavazadélko  - tedy Gattlinga. Posloužil velmi vydatně a to kupodivu právě proti Konfederaci. Nutno dodat, že mít v jednotce Zouávy pod velením sgt.Ketchupa je míti o jednu starost navíc. Nebo snad opravdu se Zouávům hnůj líbí? Tedy namísto, aby hájili jasně a přesně danou pozici, přesunuli se na zmíněné místo. Za což si vysloužili štiplavých poznámek typu: ,, Konečně si Zouávové našli to správné místo!";

A tak se opět imporovizovalo a to v zájmů diváků, aby je daný bitevní kousek zaujal. Jasněže bych celou akci mohl popsat jinak a líp, ale tento nejsilnější dojem z celé akce vše ostatní drobně upozadil. Díky Gattlingu Unie vyhrála a Colonel s potěšením se letos vzdával naposledy. Prý se těší na příští rok, kdy již bude 155 výročí začátku Americké občanské války a vše "započne" nanovo.

 

Bitva v Boršicích & New Recruit - 4. - 6. září 2015

Pokusný nultý ročník bitvy v Boršicích se velmi povedl. Díky pvt. Louovi, který vše perfektně zařídil a Obecnímu úřadu, který nás moc krásně přijal, se vše vydařilo moc krásně a nkomu nevadilo sem tam rozmarné počasí.

Páteční příjezd a potřebné ubytování proběhlo bez problémů a všichni se dali do hodování, debatování a zpívání. Sobotní ráno proběhlo v přípravách na věci další. V 10 hodin jsme provedli na návsi prezentaci Unie a Konfederace s několika čestnými salvami. Poté jsme byli k dispozici jak novinářům tak místním na všetečné dotazy. Poté jsme byli mile pohoštěni obědem v krásné hospůdce, za což děkujeme Obecnímu úřadu.

Pak už následoval přesun do campu. Zde proběhl krátký výcvik a pak již bitva. Pokud na návsi se sešlo okolo dvaceti lidí, tak na bitvu dorazilo asi padesát. A nenechali se nikterak odradit přicházející přeháňkou. O to více jsme se snažili, aby se střet Unie s Konfederací líbil. Útoky a ústupy byly četné, aby nakonec dle historie bitvy o Nashville vyhrála Unie. Téměř hodinová bitva se všem líbila a je i zájem do budoucna o další naši účast. Další poděkování v podobě vín nás všechny velmi potěšilo. A na příští setkání v malebném kraji se moc těšíme.

A nejenom že se bitva pvt.Louovi povedla, ale přivedl nového rekruta pvt. Thomase Tomáše Krále. Za což velmi děkuji a novému rekrutu přeji mnoho bojových úspěchů a pohodu v našem regimentu.

 

 

 

Bitva v Gižynu - 24. - 26. července 2015

Bitva v Polsku, které jsme se zúčastnili a opět navýšili naše počty oproti loňskému roku. Počasí bylo více než rozverné. Nechybělo vedro, několik slejváků, dusno a parno. A také bojové podmínky obzvláště při lesní bitvě mi daly vzpomenout na dávný to kraj vymknutých kotníků - Dolní Žandov. A pokud loni jsme se vyhýbali stanu suttlera ze Švédska, protože tam měl hodně ovádů, tak letos byli všude a ve velkém počtu. Nabíjení stylu - zasunout catridge do hlavně, sakra ovád, ustřihnout cartrgidge, no další ovád, vložení zápalky a zase ovád. No opravdu velmi poetická bitva.

Uctění památky Herose Von Borckeho patří zde k tradici a nejenom je to ctí pro vojáky tak také i pro civilisty.

Dále pak proběhla odpoledne bitva o pevnost. Zprvu jí dobývali Konfederáti, později zase Unie. Proběhlo mnoho krásných šarvátek a potyček. Útoky se přelévaly a bitva měla krásný spád. Závěrečný útok, kdy na obou stranách nezbyl takměř nikdo byl pro diváky určitě zajímavý.

Na nádherné momentky se prosím podívejte ve fotogalerii. A já věřím, že v příštích letech zde dorazíme v ještě větším počtu.

 

New recruit pvt.Boris - 11. června 2015

Dalším novým rekrutem je vlajkonoš pvt.Boris . Přejme mu štěstí a mnoho bojových úspěchů.

 

 

Bitva v Železném - 13.ročník - 5. - 7. června 2015

Již tradiční bitva 9.New Yorku "hliníkovců" proběhla první červnový víkend. Fotky jsou již na Rajčeti . Snad ještě přibudou další.

A nyní již reportáž od cpl.Corvin.

I letos jsme se zúčastnili tradiční ACW akce v malebné obci Železné u Tišnova. Spolu s naší 9th Illinois Cavalry Regiment se této akce účastnili také další jednotky Unie: organizující 9th New York Militia Regiment a 58th New York Infantry Regiment. A to jsme měli zapůjčený o Gatlingův kulomet, za což patří velký dík majiteli. Měla jsem možnost spolu s cpl. Dandym a s pvt. Martinem ujmout se obsluhy této úžasné a zároveň děsivé zbraně. Velké díky patří také klukům, kteří nám pomohli s transportem zbraně na bojiště a zpět do tábora. Díky dobré spolupráci mezi naším regimentem a Ráfou z Lochovic tuto akci navštívili čtyřnozí přátelé: koníci, kteří obohatili nejen bitvy, ale také celou akci. Počasí se vydařilo až přílišně a v uniformách bylo dost velké horko. A to na obou stranách. Na straně CSA byly tyto jednotky: Tygři z Lousiany, 19th Virginia, Waul's Texas Legion a Georgia Artillery. Dělostřelectvo a Gatling vytvořily velkolepé střetnutí. Jak jízda tak jednotky pěchoty zdařile manévrovaly při velké četnosti střelby. Jen si to představte. Bitevní vřava, důstojníci křičí rozkazy, poddůstojníci manévrují se svými jednotkami, na bitevní pole vjíždí vojáci na koních, z dálky duní výstřely z kanónu, jsou slyšet výstřely z pušek a karabin, někteří tasí své revolvery nebo šavle a velí ke steči a do toho "štěká" Gatlingův kulomet... A tak přesně to letos v Železném probíhalo - skvělý reenacting za účasti skvělých lidí naladěných na stejnou notu. Vládla pohoda a akce byla ve velmi kamarádském duchu bez ohledu na to, zda jste u stolu seděli s bratry ve zbrani ze strany USA anebo, zda s Vámi stoloval "nepřítel" - voják CSA.
 
Velké poděkování samozřejmě patří velícímu 9th New York Militia Hliníkovi, který byl zároveň pořadatelem celé akce. Bylo mně také velkou ctí přijmout pozvání od majitele Gatlingu - vydali jsme se do vynikajícího restaurantu v Tišnově, kde jsme u dobrého jídla a kávičky si povídali. Jsem velice ráda, že je Alister nakloněn případné další účasti na podobných ACW akcích. Věřte, že "štěkot" Gatlingova kulometu je něco, co bitvu neskutečně obohatí a dá jí naprosto nový rozměr a náboj. Na takové akce se každý rád vrací a tak se i my, kavaléristé ze státu Illinois, těšíme na ročník 2016.
 
cpl. Corvin
písař jednotky
 
 

Bitva na Slovensku - Maleník 6.ročník - 7. - 10. května 2015

Již tradiční bitva se zajímavým programem proběhla druhý víkend v květnu. Děkuji tímto všem organizátorům za velmi zdařilou akci a sgt.Joeovi za instruktáž a uspořádání baseballového utkání Unie proti Konfederaci. Vzpomínkový výlet za kamarádem Majklem do Otrokovic se v pátek velmi vydařil a děkuji všem za jejich účast a vzpomínku na fajn kamaráda.

Fotky jsou již jak na Rajčeti , kde jsou všechny fotky, tak i zde na stránkách výběrovou fotogalerii.

 

Slavnosti svobody Plzeň 1. - 3. května 2015


v této reportáži mně dovolte, abych popsala, alespon ve stručnosti, úžasnou akci, které jsme se měli, již po druhé, možnost účastnit. Letos uplynulo 70 let od konce 2. světové války. Jeden z nejhorších konfliktů v dějinách lidstva. Akce v Plzni se zúčastnili pamětníci - vojáci US Army. Za jejich oběti jim patří naše velké díky a nehynoucí sláva. Pohovořili jsme s mnoha pamětníky tehdejších květnových událostí, čehož si já velmi vážím, neboť čas nelze zastavit a bohužel nás čím dál víc těchto hrdinů a pamětníků opouští. Je naší morální povinností těmto lidem vzdát hold a poděkovat jim za jejich oběti.  
Program slavností byl pestrý a nebylo možné vše obejít. Náš vojenský camp a camp vojáků Konfederace byl, jako loni, v parku za OC Plaza, kde jsme viděli vojenské tábory dalších reenactorů - od 2. světové války, přes Vietnam, až po současnou, nejmodernější, US Army), tak vojáků Česko - Slovenské samostatné obrněné brigády, vojáků Velké Británie, Francie. K vidění či ozkoušení toho bylo opravdu mnoho. Ač je to pro někoho kontroverzní, akce se účastnili také reenactoři Německa. Osobně si myslím, že pokud jsou to opravdu reenactoři a lidé, kteří oživují historii, zajímají se o vojenskou techniku, taktiku, strategii, zbraně, uniformy atp. a nevyznávají nacistickou ideologii, neměli by být veřejností odmítáni či dokonce napadáni. Pokud máme zobrazovat to, co se v historii dělo, je k tomu třeba samozřejmě i ta druhá strana.
V našem campu viděli návštěvníci štábní stan s polními lůžky, vařičem, truhlami a dobovým vybavením - stůl s židličkami,  dobové nádobí a jiný equipment. K prohlédnutí byly různé typy pušek používaných US kavalerií v době Americké občanské války. Vedle našeho campu byli koně. I když byl začátek května, počasí bylo často studené, oblékli jsme si "over coats" a před deštěm se chránili dobovým ponchem.
Zlatým hřebem našeho sobotního programu, kterého jsem se já jako písař jednotky zúčastnila, bylo slavnostní defilé jednotek CSA a USA. Krátká přednáška o uniformách, výzbroji a výstroji obou stran konfliktu. To bylo velmi zajímavé. Ale diváci se mohli těšit na něco mnohem napínavějšího a dynamičtějšího - na šarvátku mezi jednotkami USA a CSA. Na straně Unie velel náš 1st sgt. Duffy a na straně CSA se velení ujal osobně Collonel. Střet to byl napínavý. Padlo mnoho salv a na obou stranách došlo ke ztrátám, ale k ústupu se nikdo neměl. N závěr se náš regiment hrdině vrhl do epického útoku s tasenými šavlemi a za dunění výstřelů z karabin zahnala nepřátele na útěk. Po té, co naši "zranění" a "padlí" obživli a jednotky se zformovaly, následovalo finální defilé obou jednotek včetně čestné salvy za velkého potlesku nadšených diváků. Věřím, že se Slavnosti svobody 2015 líbily všem.  
cpl. Corvin
písař 9. Illinois cavalry regiment

 

Jarní drill kavalerie 17. - 19. duben 2015


Děkuji všem za účast a skvělou akci. Nejvíce Ráfovi a všem ze statku v Lochovicích, kde jsme nalezli už po několikáté perfektní zázemí.
V pátek bylo oficiální zahájení a čekalo se na příjezd prvních kavaléristů. I když šlo o jarní výcvik, duben si zašprýmařil a pořádně nás prověřil. Pokud ve čtvrtek bylo nádherně, v pátek pršelo a byla velká zima. Ale grilování steaků dodalo dobrou pohodu v místní šermírně - saloonu.
V sobotu ráno dorazili ostatní  z kavalerie, posnídali jsme, prohlédli si raritní zbraně z našeho období. Ovšem Jen co se zavel nástup, počasí vykouzlilo další variaci a po dešti a začalo sněžit. A tak Ráfa změnil repertoár a spustil vánoční koledy. Po výdeji menáže jsme se odebrali na tradiční místo, ke kopci Plešivec do trampského tábořiště s chajdou. Na ohni jsem si uvařili oběd a ohřáli prokřehlé ruce. Když přijela CSA kavalérie na koních, bylo na čase uhasit oheň a připravit se k boji.
Boj se soustředil na ovládnutí místní chajdy, kde se bránila skupina CS vojáků. Naše kavalerie vystoupila na místní vršek, rozdělila se na dvě companie a začalo obléhání chajdy. Jedna companie zhora a druhá zezdola odstřelovala pozici nepřátel. Zároveň 2.companie bránila postupu CSA posil na koních. Boj byl tvrdý a velmi zblízka zvláště v závěrečném útoku na chajdu. Nakonec byl srub dobit a přeživší CSA vojáci byli vzati do zajetí.
 Po návratu se konala krátká schůze 9.kavalerie a hned pak proběhl drill. Obzvláště pro nové rekruty velmi přínosný.  
Osobně chci poděkovat Ráfovi a spol, že jsem se mohla opět svézt na koníkovi Johnnym. Pro mě je to velký zážitek. Po krásném dni přišel vhod buřtguláš a  místní hit - zdařilé pivko od Hrocha. V neděli byl pak čas se rozloučit a vydat se směrem domů.
 Osobně se těším na další akci s naším regimentem, protože u nás vládne opravdová pohoda a přátelství. Nikdy nenecháme jeden druhého v trablech a jsme si na blízku, když je potřeba.


 cpl. Corvin - písař regimentu

 

New Recruits - Novými členy 9th Illinois Cavalry Regiment jsou pvt. Jack a sgt.Tom. Jsme tomu rádi a přejeme jim mnoho bojových úspěchů a pohodová setkání.

 

                                 

Dobový Bál - 23.března 2015

Krásný bál se zdařile povedl, leč byl velmi zastíněn velmi smutnou zprávou o Čejenovi (viz.níže). A tak díky Mikimu z ACW Saloonu se všechny soutěže zrušily a vzpomínalo se na fajn človíčka a kamaráda.

Fotky již máte k nahlédnutí v Galerii. Děkuji všem za účast a pomoc. Duffy

 

Smutná zpráva

Ze čtvrtka na pátek (z 19. na 20.března 2015) zemřel dlouholetý kamarád Čejen - Zouáv, indián a hlavně fajn člověk. Vzpomínejte na něj v dobrém.

Za 9th Illinois Cavalry Regiment 1st sgt.Duffy upřímnou soustrast

 

 

Nový styl webových stránek - 15.2.2015

Vítáme Vás na novém webu 9.kavalerie. Nejde jen o designovou změnu ale do budoucna i obsahovou. Těšte se, jak se dál tyto stránky budou rozrůstat a lepšit. Chci tímto poděkovat pvt.Clarymu za zásadní pomoc při tvorbě a přesunu stránek. A také ostatním za připomínky a návrhy.

1st sgt.Duffy

 

Vánoční 2014 - Slovensko

6. prosince proběhla ojedinělá Vánoční mimo Plzeň a to na Slovensku na Holubyho chatě. V nádherné krajině a krásně renovované chatě jsme zažili velmi zdařilé setkání. Fotky již máte ke zhlédnutí zde.

Tímto chci velmi poděkovat celému 27th Virginia Volunteer Infantry Regiment, kterak se zhostili organizace celé akce.

 

Nový odkaz na 9th Illinois Volunteer Cavalry Co. B v USA

S radostí Vám oznamuji, že náš regiment navazuje spolupráci se "sesterským" regimentem ve Spojených Státech Amerických. Věřím, že spolupráce bude plodná a pohodová. Odkaz máte zde

 

Reportáž - Lochovice 12. - 14. září 2014

Pohodová akce proběhla na statku u Ráfy v Lochovicích. Velké poděkování patří také organizátorům: Ráfovi a Duffymu a osazenstvu statku. Jednalo se o naše podzimní setkání a výcvik vojsk a dvěma skvělými přednáškami: O výrobě munice pro karabinu Sharps, kde jsme probrali vše, od odlévání střel (které si mohli zájemci také hned ozkoušet), přes výrobu papírových trubiček, plnění prachové slože až po mazání střely a uložení v sunce na munici tak, aby patrony bylo možné rychle a zároveň bezpečně vyjmout a nabít karabinu.

Druhá, odpolední, přednáška byla velice poutavá a mně osobně se velice líbila: Historie karabin používaných v ACW, povídání o jednotlivých vynálezcích zámkových mechanismů a druhů karabin, o munici, o logistice, o zbbrojařském průmyslu, o výhodách a nebo naopak o nevýhodách jednotlivých typů zbraní. Zajímavé bylo také povídání v sekci o revolverech a praktická část o střelbě za jízdy, o nabíjení na koni atp. Zkrátka velice poučné a zajímavé. Také všem přednášejícím patří velké díky. Přednášek se ujali: Duffy, Joe, Sasha a Ráfa. K nahlédnutí byly také velice zajímavé knížky z období ACW, mnoho krásných fotografií! K obědu byl tradiční místní buřtguláš s chlebem. Skvělé bylo, že i já jsem si mohla opět akci skvěle užít: Příjemná country muzika, milé a příjemné povídání si s přáteli v "Saloonu", výcvik, nošení vlajky Unie a také jsem si mohla nakrmit dva koníky (jablíčka jim moc chutnaly). Nakonec jsem se potkala i se svým kamarádem Gerrym - hnědákem, který mně už dvakrát moc hezky povozil.

Zkrátka a dobře: V naší kavalérii vládne pohoda a dobrá nálada a akce si vždy užíváme na plno. To je vidět i z fotek v galerii.

cpl. Corvin

 

Dne 4.7.2014 jsme se zúčastnili skvělé akce v Českém Rudolci na pátém ročníku Zámeckých slavností. Jen počasí nás pozlobilo: Tu příjemný vlahý větřík, tu příšerné dusno a vedro, tu přívalový déšť - jakoby nám Vysočina chtěla ukázat, kdo je tu pánem. Pod zámečkem byl malý kemp vojsk s poštovní úřadovnou a výběhy pro koně. Byla tu hezká vystoupení: sokolníka a jeho dravce, country taneční skupiny a mistra biče.

Náš vojenský program bylk takovýto. Slavnostní nástup všech jednotek, včetně dvou emisarů z Pruska (přijeli se podívat, jak se u nás momentálně vede válka). Po slavnostním nástupu jsme se vydali na cca 2 Km dlouhý pochod městem za zvuku bubnu a dud - já jsem se, jakoto štábní poddůstojník účastnila pochodu jako vlajkonoš v doprovodu našeho prvního seržanta Duffyho - vše zvládl bravůrně, za což mu patří dík -a to i všem ostatním, kteří podali pomocnou ruku, když bylo potřeba. Bylo neuvěřitelné dusno, a tak jsme byli rádi, když jsme se vrátili do tábora a mohli se napít - tekutin bylo opravdu velký dostatek a vše bylo zajištěno. Vedro, dusno a vlněné uniformy si na některých vybrali svou daň,a le vše dopadlo dobře - i to patří k válce, že není vždy naprostý komfort pro každého, jelikož každý voják to má zkrátka jinak.

Odpoledne se spustil neuvěřitelný liják, což mělo dva efekty: Jeden pozitivní - příjemně se ochladil a pročistil vzduch, a jeden negativní - bylo velké mokro... Po té, co se počasí umoudřilo byla na programu prezentace jednotlivých regimentů: 9. illinoiského, 9. New Yorku a Lousiánských tygrů. Nesmím také zapomenout na úžasné chlapíky a holky od koní, kteří akci také velice zpestřili.

Po prezentaci a pauze proběhla odpolední bitva. Boj na poli i s teréními nerovnostmi, kde se mohl člověk krýt a opětovat palbu. Manévrovalo se, pálilo se o sto šest ze všech zbraní, došlo i na jízdní útok a také, ve finále, na opakované vyjednávání s poraženým nepřítelem. Já jsem v bitvě, spolu se svou "colour guard" povzbuzovala vojáky a hrdě a neohroženě mávala vlajkou i svou šavlí.

Po bitvě následovalo slavnostní defilé před nadšenými diváky a vše bylo zakončeno slavnostní salvou všech jednotek, vč. našich přátel z Pruska, kteří si nenechali ujít ani náš boj - mohou tak nyní svým nadřízeným do vlasti reportovat vše z první ruky.

Akce se velmi povedla a že jsme si to všichni pořádně užili. Už se všichni těšíme na další akci a ať žije 9th Illinois Cavalry Regiment a stát Illinois.

cpl. Corvin - štábní písař

 

Bitva Železné 6. - 8. června 2014

Tradiční bitva v malebné obci Železné u Tišnova. Akce se účastnily regimenty z Čech, Slovenska, Polska a Rakouska. Bylo jich určitě nad šedesát. Na této skvělé akci nechybel ani 9. illinoiský kvaleristický regiment a naši úžasní koníci od Ráfy. Obdivuji jak jezdce i tak koníky, že se dokázali společně poprat jak s nepřítelem, tak i s velkým vedrem.

Pátek byl věnován příjezdu a stvabě campu. Ráno v devět hodin se konal slavnostní nástup všech regimentů: unionistické a konfederační kavalerie spolu s koníky, pěchoty a dělostřelectva. Nádherným zpřestřením byly dobově oděné dámy.

Dopolední bitva se z louky postupně po tuhých bojích přesunula na náves. Všude bylo slyšet velící vykřikující na vojáky rozkazy, dusot vojenských bot, výstřely z pušek. Nelítostné souboje a křik nebohých "raněných". Bojiště bylo brzy poseto mnoha "padlými v boji" - zkrátka střet, jak má být.

Po obědě byl krátký čas na odpočinek. Podívali jsme se, jak je postaráno o statečné oře. Ale zvuk polnice nás zval do bitvy. A tak jsme nastoupili pod velením našeho prvního seržanta Duffyho a připravili se k boji. Odpolední bitva byla famózní a napínavá. Na obou stranách bylo nasazeno dělostřelectvo. Pěchota nabíjející perkusní předovky a kavalerii připravující se k boji - příprava šavlí, nabíjení karabin a pobízení koní. Do bitvy také zasáhli tzv. Sharpshooters ostřelovači v zelených uniformách. Během bitvy došlo jak na jednotlivé šarvátky, tak na boj v liniích. Vojáci stříleli co nejrychleji, manévrovali. Velící křičeli na své jednotky rozkazy a povzbuzovaly je k dalšímu boji. Do toho útok jízdy a výstřely z mohutných děl. Všude byl cítit střelný prach a krajinou se nesl bojový ryk vojáků... Nakonec stateční vojáci Unie podlehli v hrdinném boji. Konfederace ovládla toto bojiště. Jak víme, vyhráli sice mnoho bitev, ale válku ne.

Zdar re-enactingu a díky za skvělou akci. cpl. Corvin - válečný zpravodaj pro Cavalry news magazine.

 

Písař 9th Illinois Cavalry Regiment se hlásí.

Od nynějška Vás bude informovat o proběhlých akcích písař cpl. Corvin. A tak zde máte články z výcviku z Lochovic a Oslav osvobození v Plzni. Tak se pokochejte.

 

Výcvik Lochovice

Po příjezdu jsme se ustrojili a dostrojili. Byl slavnostní nástup obou "znepřátelených" stran, pak fasování proviantu a vody. Odjezd "koňmi pod kapotou" k blízkému lesu a pochod lesními cestami na místo bitvy, kde proběhla úžasná bitva formou šarvátek v lese. Já jsem chránila vlajku US a měla jezdeckou šavli. Terén byl hodně členitý, ale o to to byla větší bžunda.

V poledne byl oběd u ohně, povídání s bratry ve zbrani i našimi jižními "protivníky". Poté opět šarvátka v lese i za účasti nebezpečné konfederační kavalerie. Na závěr bitvy došlo ke společnému focení v lese. Po mezizastávce v blízké hospůdce jsme se vrátili na statek, kde jsme poté natočili výukové video pro dril se zakladními povely a grify s puškou a vlajkou.

A pak přišlo pro mě velice milé a emočně pozitivní překvapení - jízda v kavaleristickém na koníkovi jménem Johnie Walker. Moc hodný a klidný koník, zvyklý na nezkušené jezdce. Nejdřív jsem se hodně bála a držela se křečovitě. Ale postupně jsem se osmělila a cestou zpět jsem držela otěže koníka a vedla ho. On se díval místo mě a věděl, kam má jít. Po příjezdu na statek jsem málem spadla z koně. Né chybným sezením, ale tím, co následovalo. Mé slavnostní přijetí do jednotky a povýšení na hodnost desátníka - písaře jednotky. To mě opravdu velmi potěšilo a dojalo. Nastoupená jednotka, slavnostní povýšení a společná fotka mne na koni. Vedle mě Jižani a Seveřani, krása. Všem moc děkuji!

cpl. Corvin, 9. Illinois Cavalry Regiment

 

Oslavy osvobození Plzně

Tímto chci poděkovat jak našemu veliteli 9. kavalerie - Illinois Cavalry Regiment 1st sgt.Duffymu, tak také pořadatelům slavností a všem účastníkům jak z naší jednotky, tak i ostatních jednotek (US Army, Wehrmacht) za velice pěknou a podnětnou akci v Plzni.

Akce se 9.kavalerie zúčastnila již od pátku. To proběhlo naše první vystoupení u pódia. V sobotu jsme byli k dispozici v našem kempu pro diváky a v neděli, kdy se na nás usmálo i sluníčko, jsme navíc vystoupili u pódia v místním amfiteátru. Troufám si tvrdit, že náš regiment udělal velice dobrý dojem a že jsme dělali čest své jednotce i US vlajce, která vlála nad naším stanem. V kempu bylo k vidění nejen dobové vybavení tábora, ale také zbraně. Měli jsme možnost si projít všechny tábory - US army nebo Wehrmachtu, popovídat si, vyměnit názory a zkušenosti. Od pátku do neděle jsme se na akci postupně vystřídali a účastnilo se nás poměrně hodně - velice pěkná a podnětná akce. Díky všem.

Mě osobně, jakožto písaři jednotky se líbilo hlavně to, že jsme se pěkně prezentovali jak v campu i mimo něj. Bylo mně skutečně ctí možnost salutovat jak naší vlajce České republiky, ale i US vlajce. A také salutovat kolegům - reenactorům.

Na závěr chci vyjádřit mé velké a uctivé poděkování panu Regimu - našemu válečnému veteránovi z Afghánistánu. Byl těžce raněn s ohrožením života. Tento pán má mou hlubokou úctu a velice mě mrzí, že jsem mu nemohla osobně vzdát svůj obdiv, potřást si s ním rukou a poděkovat mu za to, že bojoval za naši svobodu a věnoval jí takovou oběť. Chtěla jsem mu zasalutovat, ale bohužel jsem pak jen viděla odjíždět Regiho pryč.

I tak: Tento pan voják má mou velkou úctu a hluboce před ním smekám svůj kavaleristický klobouk.

Díky REGI! A díky všem za skvělou akci. cpl.Corvin

 

New Recruits

 

 

26.dubna 2014 - Vstup nového rekruta a s povýšením do hodnosti cpl. písaře Corvina do 9th Illinois Cavalry Regiment nás velmi potěšil. Přejeme mnoho bojových úspěchů a pohody.

 

 

 

26.dubna 2014 - Dalším novým rekrutem je pvt. Lou. Také i jemu mnoho bojových úspěchů, ať mu koník jde (tam, kam on chce) a pohody.

 

Dobový Bál - 18. ledna - ACW Saloon

Pohodový dobový bál v krásném prostředí. Spousta zábavy a soutěží. Tímto děkujeme Mikimu z ACW Saloonu za fajnový Bál. Tak se podívejte.

 

New Recruit Nový členem 9th Illinois Cavalry Regiment je pvt. Clary. Jsme tomu rádi a přejeme novému členovi mnoho bojových úspěchů a pohodová setkání.

 

 

 

Memoriál gen. Custera - 16. až 18. srpna - 13.ročník.

Po třech letech jsme opět byli na Memoriálu. Nové prostředí je krásné a pro camp velmi příhodné. Užili jsem si to důkladně. Snad už toho stěhování tato akce měla dost a další ročník bude na stejném místě. Fotky jsou na Rajčeti.

 

Bitva v Gižynu - Polsko - 9. až 11. srpna proběhla nádherná bitva v Polsku kousek od Štětína.

Tak velkou pohostinost a vstřícnost jsem dlouho nezažil. O vše bylo postaráno. Pohodový víkend byl podtržený nádhernou bitvou. Tak bude fajn, když za rok si to zkusíme v hojněším počtu. Fotky jsou na Rajčeti. A na kavaleristickém webu zde.

 

Bitva v Železném u Tišnova - 7. až 9. června proběhla tradiční již 11.bitva.

Velký dík patří Hliníkovi a jeho regimentu. Tak věřme, za rok zas. Fotky jsou na Rajčeti. A na kavaleristickém webu zde.

 

Bitva na Slovensku - Maleník - 17. až 19. května se uskutečnila 4. bitva na Maleníku.

Nádherná bitva s velmi rozmanitým počasím. Rok od roku zajímavější event. Velké poděkování všem organizátorům v čele sgt. Joe Icemana, cpl. Valentina a sgt. Chrisse Cooka. Fotky jsou na Rajčeti. A v dobové úpravě zde.

 

Výcvik Lochovice - Ve dnech 26.-28.dubna 2013 se uskutečnil dobový výcvik u Ráfy.

Zdařilý výcvik se soutěží rychlosti střelby a střelby na terč. Počasí vyšlo nádherně. Velké poděkování za zorganizování výcviku pvt. Stodmanovi a Ráfovi. Fotky jsou jak na na Rajčeti, tak zdařilý výběr zde.

 

Vánoční - Povedené setkání okořeněné návštěvou muzeí a předvánočního trhu.

Fotky jsou na Rajčeti a zde na kavaleristickém webu.

 

Zdice - Trochu opožděně ale přece doplňuji fotky ze zářijové akce. Střihli jsme si veřejnou ukázku společně s Ráfovo 8th Texas Cavalry Regiment. Legrace a pohody bylo dost. Obě ukázky se zdařily a vše ještě korunováno veselými večírky u Ráfy v Lochovicích. Prostě nádhera.

Fotky jsou jak na Rajčeti (úplně kompletní) nebo dobové k nahlédnutí zde.

 

New recruit 22.6.2012 - Tento měsíc přeje rekrutům. Po pvt.Sashovi rozšířil řady 9th Illinois Cavalry Regiment pvt. Waldo.

 

 

 

Bitva u Tišnova - Železné & new recruit - 10. ročník i přes hodně deštivé počasí se akce velmi zdařila - nádherné dvě bitvy a povedená vernisáž fotografií. Zatím jsou první fota od George na rajčeti.

 

 

Vstup nového rekruta pvt. Sashi do 9th Illinois Cavalry Regiment nás velmi potěšil. Přejeme mu mnoho bojových úspěchů a pohody.

 

Bitva na Slovensku - Maleník - Po roce se zdařilý event na Slovensku povedl. Počasí sice opět tradičně nás hodně prověřilo, ale jinak vše zdárně proběhlo. Podle oficielních propočtů dorazilo 52 re-enactorů a to je již solidní účast. Oragnizátorům sgt. Joe Icemanovi a cpl. Cookovi se event velmi povedl. Všichni jsme si bitvu užili a předchozí připomenutí bezpečnostích pravidel téměř všichni splnili. Když říkám téměř, tak bohužel u jednoho účastníka tomu tak nebylo. Vše se na místě řešilo a dotyčné osobě ( konkrétně Janovi s přezdívkou - POŠTÁR - po česku : "P O Š Ť Á K") byla vyslovena podmínka. Pokud napříště se jeho nebezpečně jednání bude opakovat, bude a to okamžitě vykázán z bitvy a dostane doživotní zákaz účasti na této bitvě!!! Nechť je to varování pro nás všechny.

Děkujeme všem za účast a těšíme se na čtvrtém ročníku v příštím roce. Fota již dorazila. Prozatím jsou na rajčeti.

 

Podpora Dandymu - Tímto dává 9th Illinois Cavalry Regiment veřejně najevo, že stojí za cpl. Dandym - Danielem Králem. Pomluvu krádeže považujeme za nehoráznou, nepodloženou a ubohou.

Celkově vidíme podobné pomluvy jako vážnou věc, a proto se v nejbližších dnech zde na stránkách kavalerie dočkáte "Charty proti pomluvám". Nebudeme nečinně přihlížet nízkým praktikám rádoby kamarádů, kteří užívají svých schopností z doby totality, a pomlouvají naše členy a kamarády.

1st sgt.Duffy

 

CACWA bitva v září - Mám zde upřesněnou pozvánku na zářijový event CACWA-y. Vše se dozvíte v sekci "AKCE".

 

Col Albert Gallatin Brackett - Po téměř roce máme další úlovek o col. Brackettovi a to díky cpl. Dandymu. Takže máme nové foto plukovníka - je v sekci Historie těsně pod menu

 

 

A také Dandy nalezl místo, kde je Brackett pochovaný a tím také aspoň základní data o plukovníkovi. Přímý odkaz máte ZDE.

 

Změna telefoního kontaktu - Ahoj kamarádi a přátelé. Přecházím definitivně na číslo 607 882 872 . Tady mě určitě zastihnete. Předchozí 608 968 983 sice ouplně neruším a zůstane mi. Jen z něho už volat nebudu a vše na něm totálně "vynuluji". Díky za pochopení. Mějte se vespolek moc fajn a nechť se Vám daří.

Good luck from Duffy

 

11. Vánoční v Plzni - Tak zde již máme fotky prozatím na rajčeti. Tak se pokochejte ZDE

 

Bitva a výcvik v Lochovicích Pohodová akce u Ráfy. Mimo již zmíněné bitvy a výcviku proběhly také oslavy 40. narozenin 1st sgt.Duffyho a povýšení Joe Icemana a Valentina. Nechyběly moc chutné slovenské halušky. Raději už zde neumisťujeme videozáznam z výroby a konzumace této výtečné pochoutky, protože by jiní mohli začít slintat a opět se nebudeme stačit divit, co se na forech objeví!!! Tak se pokochejte fotkami prozatím na rajčeti . No a třeba příště vy nepřítomní doražte.

Dodatečně zde přikládám výběrová fota. Musel jsem díky zajímavosti snímků některé ponechat i drobně rozmazané, protože za to stojí. Takže na fotogalerii je máte zrovna tady .

 

Bitva v Železném Devátý ročník se velmi povedl. A to jak bitva ve vesnici, ale i závěrečná byly dobře zorganizovány. Všichni si to užili, jak se patří. Tak se podívejte na fota na rajčeti . A zde máte i ve fotogalerii.

 

Bitva na Slovensku a výběrová fota i z Výročního bálu Druhá akce v Bzincích se povedla a podle všech ohlasů se moc líbila. Je velká škoda, že naše kavalerie nemohla být kompletní. Tak snad příště. Velký dík patří cpl. Joe Icemanovi, cpl.Cookovi a i ostatním v zorganizování eventu. Teď jsou fota na rajčeti .

Tak jsem naučil fungovat levou ruku, když pravá "absentuje". Konečně máme i výběrová fota a to jak z poslední bitvy na Slovensku tak i z Výročního Bálu. Odkazy jsou zde Výroční Bál a Slovensko 2011.

 

Češi v ACW na Nově Velmi povedená reportáž. Díky 9th Illinois Cavalry Regiment a zvláště cpl.Dandymu, který zapůjčil uniformy a ostatní equipment, mohla tato reportáž vzniknout. Je to pro nás čest. Na začátku byl zmíněn i Jakub Kakuška, který v tomto regimentu bojoval.

Jen mějte trpělivost s načítáním a s nesmyslnou reklamou na začátku! Funguje to asi na 5.pokus - Reportáž je zde .

Pomohla i důrazná přímluva, aby o historii ACW mluvil někdo jiný, než pan "hysterik" Brož. Je s velkým podivem, že komerční TV Nova si dá říci a vytvoří zdařilý dokument. Kdežto Česká televize - konkrétně ČT24 - s desinformacemi od p. Brože né!!! Nezmohli se ani na dodatečný pokus o opravu jeho blábolů. Tak se pokochejte. Kdyby Vám to nešlo prohlédnout, mám to na DVD.

 

Rušení a změny akcí Ze zdravotních a dalších osobních důvodů rušíme 5.kavaleristický výcvik. Snad se uskuteční na podzim. O tom budete informováni. Namísto Memoriálu gen. Custera přichází v úvahu indiánské války na Halter Valley, které se ještě detailně upřesní. Kdy budu moci po autonehodě do bitevního pole, nevím, ale snad to nebude dlouhé. Mějte se fajn. Good luck from Duffy.

 

Výroční kavaleristický bál Oslavy 10. výročí 9th Illinois Cavalry Regiment jsme si nádherně užili v sobotu 19. března 2011. Již zde máme první fotky z pohodového večera se zajímavými soutěžemi. Tímto děkuji jménem celého regimentu Mikimu za zdařilou spolupráci. Prozatím jsou fota na rajčeti . Až budou všechna od ostatních fotografů, dotvoříme výběr těch NEJ.

 

New Recruit Možná pro některé překvapivě se stal členem 9th Illinois Cavalry Regiment dlouholetý re-enactor Dandy a to v rámci Výročního bálu přesně v den 10. výročí založení regimentu - 20. března 2011. Jsme tomu rádi a přejeme novému členovi mnoho bojových úspěchů a pohodová setkání.

 

 

 

Haversack do Gettysburgu Kamarádovi Bronsovi byl vyroben haversack. V rámci oslav 150. výročí začátku Americké občanské války letos jede na rekonstrukci bitvy do Gettysburgu. Jsme rádi, když aspoň touto drobností pomůžeme a zároveň je to pro nás čest, že se "náš" haversack podívá na památná místa největší a rozhodující bitvy celé války.

Přejme oběma šťastnou a pohodovu cestu. Věřme, že i 9. illinoiský se za dva roky na tato místa podívá.

 

 

 

Hodnotný nález pvt.Gumy!!! Po mnoha letech, kdy jsme ze stránek o historii 9th Illinois Cavalry Regiment měli toliko fotku důstojníka kavalerie žel beze jména, se pvt. Gumovi zdařilo nalézti snad možná jedinou fotku plukovníka Alberta G. Bracketta. Foto je sice drobně poškozené, ale je!!! Již hrdě zdobí naše stránky. Bádání po tolika letech je završeno a nálezce to na Výročním bále bude mít welmi drahé!!!

 

Jediný obrázek zakladatele regimentu

 

 

 

Začátek roku 2011 Přelom roku nás zastihl velmi příjemně. Opět se rozšiřují řady 9th Illinois Cavalry Regiment a to nyní o dvě dámy - Susan a Camilla. Více se dozvíte v menu - Členové. A Jana Lonská se stala plnoprávnou členkou.

Přeji Vám všem hodně štěstí, zdraví a pohody v novém roce 2011.Good luck from 1st sgt.Duffy

 

Vánoční 2010 Tak jsme si užili pohodovu Vánoční. Bohužel s mnoha absencemi, ale za to na dobrém místě - "U starýho psa" v Reigrově ulici. Fota na rajčeti jsou ZDE . Výběrová fota máte TADY. Některým nejmenovaným z nás dělalo problémy dostati se zpět ku domovu. Bohužel kdo zde nebyl, o mnoho podobných historek přišel. Tak se pokochejte.

 

Dobový bál - v ACW Saloonu se uskutečnil dobový bál 13.listopadu 2010 ve spolupráci s Mikim. Fota jsou již ZDE a také na kompletní fotogalerii. Bál byl velmi zdařilý a pohodový. Tombola se velmi vyvedla a to zvláště některým výhercům!!!

 

4. Kavaleristický výcvik Trochu deštivý ale zato velmi zdařilý výcvik se opět uskutečnil v Lochovicích ve dnech 24. - 26. září 2010. Namísto halušek cpl.Joea Icemana byly tentokráte domácí škvarkové placky od Míši. Velmi delikatesní. I přes drobný déšť byl výcvik velmi zdařilý. Více viz. fotky. Kompletní sadu naleznete na rajčeti - viz. info ve fotogalerii.

 

Sportovní den děkana SjF STU Bratislava Díky velkému úsilí cpl.Joea Icemana byl 9th Illinois Cavalry Regiment prezentován na této akci. Patří mu velký dík za velmi zdařilou ukázku a výstavku. Více jak fotografického tak i s komentářem se dozvíte ZDE.

 

Hněvšín 2010 - doplnění - Pozdě ale přece se k nám dostaly fotky od Valentina. Ucelená sada snímků je tady

 

Hněvšín 2010 - pohodový weekend jsme si užili, i když parno bylo dosti značné. Oslavy se velmi povedly a bitva taktéž. Je fajn sledovat, jak to regimentu jde z hlediska drillu. Inu jak vidno výcviky přináší své ovoce. Poněkud jste mě zaskočili svým záměrem přešívání hodností, ale beru toto povýšení zodpovědně. Avšak aby se někteří nedivili, když budou muset také v brzku přešívat, což? Fotozáběry už jsou tady. Tak se pokochejte.

Tímto započaly dlouhoměsíční oslavy 10. výročí, které vyvrcholí chystaným Výročním kavaleristickým bálem 19.března 2011.

Za zmínku stojí, že naše řady z úrovně hostů "as guest" do plnohodnotn&ya